Naukowcy z Queen University Belfast wraz z University of St. Andrews and Aberdeen odkryli, że procedura stosowana w celu usunięcia zaćmy jest bardziej skuteczna niż obecny standard użycia laserem w leczeniu jaskry z pierwotnie zamkniętym kątem - najczęstszej przyczyny nieodwracalnej utraty wzroku na świecie.

Profesor Azuara-Blanco z Centrum Zdrowia Publicznego w Queen's prowadzi międzynarodowe badanie porównujące dwie metody leczenia jaskry - standard leczenia lub inaczej „laserową irydotomię ", która wykorzystuje laser aby otworzyć mały otwór w oku, aby umożliwić odpływanie płynu, co zmniejsza podwyższone ciśnienie w oku, które powoduje jaskrę, z „ekstrakcją soczewki z implantacją soczewki wewnątrzgałkowo", czyli zabiegu chirurgicznego usunięcia naturalnej soczewki oka i zastąpienie jej sztuczną, plastikową soczewką. Technika chirurgiczna ekstrakcji i zastąpienia soczewki sztuczną soczewką z tworzywa sztucznego jest z powodzeniem stosowana przez dziesięciolecia do przywrócenia widzenia u pacjentów z zaćmą.

Queen's przeprowadziło badanie oceniające skuteczność ekstrakcji soczewki w jaskrze zamkniętego kąta (Effectiveness in Angle-closure Glaucoma of Lens Extraction-EAGLE), wspierane przez Program EME, z partnerstwem MRC i NIHR, polegające na porównaniu wyników u 419 pacjentów - 208 z nich otrzymało leczenie polegające na ekstrakcji soczewki i 211 z nich miało przeprowadzony zabieg irydotomii metodą laserową. Pacjenci byli leczeni w szpitalach w Wielkiej Brytanii, Singapurze, Malezji, Hong-Kongu i Australii.

„Przez wiele lat choroba ta była leczona za pomocą zabiegów laserowych, aby utworzyć małe otwory w tęczówce oka i umożliwić otwarcie kanałów odwadniających, dzięki czemu płyn może odpływać. Ale stwierdziliśmy, że usuwając własną soczewkę oka otwiera się naturalne kanały odpływowe bardziej efektywnie, a pacjenci są zadowoleni, ponieważ wielu z nich nie musi używać do dalszego leczenia jaskry kropli do oczu i ich wizja jest lepsza. Ta technika chirurgiczna z powodzeniem stosowana jest od lat w celu przywrócenia wzroku u pacjentów z zaćmą. Postępy w technologii i technikach chirurgicznych w ostatniej dekadzie świadczą o tym, że jest to bardzo bezpieczny zabieg i może być teraz stosowany w leczeniu ludzi z tego typem jaskry. Badanie to jest pierwszym, w którym porównano te dwa zabiegi ".

Lepsze wyniki leczenia pacjentów

Profesor Azuara-Blanco kontynuował: „Pacjenci, którzy mieli przeprowadzoną operację usunięcia soczewki i wszczepienia nowej, byli bardziej skłonni do zgłaszania lepszej jakość życia i lepszej jakości widzenia. Jest to również bardziej opłacalne niż obecne standardowe leczenie. Obie opcje wydają się być równie bezpieczne. „Utrata wzroku jest kosztowna, zarówno dla danych jednostek, jak i społeczeństwa i może mieć ogromny wpływ na jakość życia dotkniętej osoby. Wyższość ekstrakcji przejrzystej soczewki pod względem wyników pacjentów i oszczędności kosztów, wraz z brakiem poważnych problemów bezpieczeństwa, związanych z tą techniką, powinna przyczyniać się do podejścia uznania jej za wstępne leczenie osób z jaskrą z zamkniętym kątem przesączania".

Odkrycia zostały opublikowane w "The Lancet Journal".

Źródło: sciencedaily.com