Naukowcy z University of Illinois w Chicago wykazali, że nanocząstki magnetyczne można wykorzystać do przemieszczania leków chemioterapeutycznych do rdzenia kręgowego w celu leczenia trudno dostępnych guzów kręgosłupa w modelu zwierzęcym. Unikalny system dostarczania stanowi nowy sposób kierowania leków chemioterapeutycznych do komórek nowotworowych, do których trudno dotrzeć, ponieważ leki muszą przenikać przez barierę krew-mózg.

Guzy rdzenia kręgowego stanowią wyzwanie w leczeniu, ponieważ są trudne do chirurgicznego usunięcia ze względu na bliskość zdrowej tkanki, a leki chemioterapeutyczne muszą przekraczać barierę krew-mózg, aby do nich dotrzeć. Śródrdzeniowe guzy rdzenia kręgowego stanowią 8 do 10 procent wszystkich nowotworów rdzenia kręgowego i są powszechne wśród dzieci i młodzieży. Średni czas przeżycia pacjentów z tymi nowotworami wynosi 15,5 miesiąca.

Doksorubicyna, powszechnie stosowana chemioterapia w leczeniu guzów rdzenia jest podawana dożylnie i wpływa na cały organizm ze słabą penetracją do kręgosłupa. Radioterapia jest również problematyczna dla tych guzów, ponieważ promieniowanie często uszkadza zdrową pobliską tkankę rdzeniową i może nieść za sobą niszczące skutki, w tym paraplegię.

"Dostarczanie leków chemioterapeutycznych do guzów rdzenia kręgowego zawsze stanowiło problem" - powiedział dr Ankit Mehta, profesor neurochirurgii i dyrektor onkologii kręgosłupa w UIC College of Medicine oraz korespondent w tej sprawie. "Ale możemy precyzyjnie kierować chemioterapię do komórek nowotworowych rdzenia kręgowego za pomocą magnetycznych nanocząsteczek."

Naukowcy, których wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports, wykorzystali unikalny model szczura z wszczepionymi ludzkimi śródrdzeniowymi guzami rdzenia, aby wykazać, że nanocząstki magnetyczne mogą z powodzeniem zostać użyte do zabicia znajdujących się tam komórek nowotworowych.

Najpierw naukowcy stworzyli nanocząsteczki złożone z maleńkich metalicznych magnesów związanych z cząsteczkami doksorubicyny. Następnie zaimplantowali magnes tuż pod skórą pokrywającą kręgosłup w modelach szczurów. Następnie wstrzyknęli nanocząsteczki magnetyczne do przestrzeni wokół rdzenia kręgowego, w której zlokalizowany był guz.

Magnes wszczepiony w bliskim sąsiedztwie guza prowadził nanocząsteczki do miejsc nowotworowych. Naukowcy byli w stanie wykazać, że komórki nowotworowe pochłonęły nanocząsteczki i uległy apoptozie - innymi słowy, zostały skutecznie zniszczone. Wpływ nanocząsteczek na pobliskie zdrowe komórki był bardzo mały.

"To badanie typu proof-of-concept pokazuje, że magnetyczne nanocząsteczki są skutecznym sposobem dostarczania chemioterapii dzięki dostępnym metodom leczenia do obszaru ciała, do którego dostęp był trudny. Będziemy nadal badać potencjał tej terapii i mamy nadzieję, że sprawdzimy tę metodę w badaniach na ludziach", podsumowują naukowcy badania.

Źródło: sciencedaily.com