W nawiązaniu do kolejnych doniesień medialnych na temat zmiany przepisów dotyczących standardów opieki okołoporodowej resort zdrowia zapewnia, że idea standardów opieki okołoporodowej zostanie zachowana.
- Zmiany, które wprowadziliśmy, mają uporządkować kwestie dotyczące wydawania i stosowania wytycznych i zaleceń postępowania dotyczących diagnostyki i leczenia oraz organizacji opieki zdrowotnej. Dotyczą wszystkich standardów medycznych - głosi kolejny komunikat ministerstwa w tej sprawie.
Resort wyjaśnia, iż standardy opieki okołoporodowej będą nadal obowiązywały, zmieni się jedynie forma, w której zostaną określone.
Ministerstwo Zdrowia informuje, że standardy „nie powinny stanowić bezwzględnie obowiązujących przepisów, ponieważ odnoszą się do sytuacji przeciętnych, najczęściej występujących w medycynie. Zdążają się sytuacje, w których dla dobra pacjenta nie można ich zastosować. W takim przypadku pojawia się problem – wszelkie odstępstwa lekarza od tych standardów mogą skutkować np. odpowiedzialnością kierownika podmiotu leczniczego lub personelu udzielającego świadczeń.”
Resort zapewnia, że standardy opieki okołoporodowej – zarówno organizacyjne, jak i postępowania medycznego – będą nadal obowiązywały w szpitalach. Minister zdrowia będzie mógł ogłaszać w obwieszczeniu standardy postępowania medycznego opracowane przez towarzystwa naukowe. Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który to umożliwi, został przekazany do Sejmu.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia.
Komentarze
[2 z 2]
Tylko szeroko zakrojona akcja edukacyjna, skierowana zarówno do osób bezpośrednio odpowiedzialnych za opiekę okołoporodową lekarzy, pielęgniarek i położnych jak i do osób odpowiedzialnych za organizację tej opieki i nadzorujących pracę podległego sobie personelu ordynatorów oddziałów, przełożonych pielęgniarek i dyrektorów szpitali może pomóc we wprowadzeniu korzystnych zmian, a niedostatecznie docenionej procedury. Dopóki nie powstaną i nie zostaną upowszechnione ogólnopolskie standardy opieki okołoporodowej procedury, zmiany należy wprowadzać lokalnie, w poszczególnych szpitalach i oddziałach, poprzez opracowanie na nowo standardów opieki okołoporodowej, zgodnych z aktualną wiedzą, nadążających za zaleceniami towarzystw naukowych.
Najbardziej odstającymi od standardów placówkami są te położone na peryferiach województw, bez dostępu do specjalistycznego sprzętu medycznego i wykwalifikowanej na wysokim poziomie kadry medycznej. Największą popularnością cieszą się placówki w dużych miastach, stolicach województw. Jednak i tam jednak ze względu na dużą ilość porodów i mnogość przypadków zdarzają się odstępstwa od przyjętych standardów i wymagań rodzących. Bolączką młodych mam jest pomoc personelu medycznego w zapewnieniu odpowiedniego przygotowania do karmienia piersią. To jedno z najczęściej poruszanych zagadnień w oczekiwaniach młodych mam w stosunku do kadr medycznych.