Niemieccy naukowcy wyhodowali z ludzkich komórek macierzystych organoidy mózgu, które po pewnym czasie samoczynnie wykształciły pęcherzyki oczne. W przyszłości mogą być one wykorzystywane m.in. do badań nad chorobami siatkówki oka. Badanie opisano w czasopiśmie „Cell Stem Cell”

− Nasza praca podkreśla niezwykłą zdolność organoidów mózgu do generowania prymitywnych struktur czuciowych, które są wrażliwe na światło i zawierają typy komórek podobnych do tych znajdujących się w ciele – powiedział autor badania Jay Gopalakrishnan ze Szpitala Uniwersyteckiego w Düsseldorfie. - Te organoidy mogą pomóc w badaniu interakcji mózg-oko podczas rozwoju zarodka, modelować wrodzone zaburzenia siatkówki i generować specyficzne dla pacjenta typy komórek siatkówki do spersonalizowanych testów leków i terapii transplantacyjnych.

Gopalakrishnan i jego zespół zmodyfikowali wcześniej opracowany protokół przekształcania komórek macierzystych w tkankę nerwową. Organoidy ludzkiego mózgu utworzyły miseczki wzrokowe, które pojawiły się już po 30 dniach i dojrzewały jako widoczne struktury w ciągu 50 dni. Ten przedział czasowy jest podobny do rozwoju siatkówki w ludzkim embrionie i może sprawić, że niektóre rodzaje eksperymentów neurobiologii rozwojowej będą bardziej wydajne.

W 16 niezależnych partiach od czterech dawców komórek macierzystych, naukowcy wygenerowali 314 organoidów mózgu, z których 72% utworzyło miseczki optyczne, co pokazuje, że metoda jest odtwarzalna. Struktury te zawierały różne typy komórek siatkówki, które tworzyły elektrycznie aktywne sieci neuronowe reagujące na światło. Organoidy w kształcie miseczki nerwu wzrokowego również zawierały tkankę soczewki i rogówki oraz wykazywały łączność siatkówkową z regionami mózgu.


Źródło: eurekalert.org