XXVI Międzynarodowa Konferencja Kardiologiczna – największe spotkanie specjalistów z tego zakresu w Polsce, poświęcone postępom w rozpoznawaniu i leczeniu chorób serca, płuc i naczyń – odbywa się w Zabrzu i potrwa od 4 do 7 czerwca.

Wydarzeniu towarzyszą XX Jubileuszowe Warsztaty Kardiologii Inwazyjnej oraz III Warsztaty Echokardiografii, organizowane przez Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, a także - po raz pierwszy - Kongres Pacjentów z Niewydolnością Serca. Miejscem wykładów będzie zabrzańskie Multikino, a bezpośrednie transmisje zabiegów przeprowadzane będą z Pracowni Hemodynamiki i Pracowni Echokardiografii Śląskiego Centrum Chorób Serca.

Jak informują gospodarze konferencji - jej przewodniczący prof. Mariusz Gąsior i dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca prof. Marian Zembala - tegoroczne spotkanie będzie przebiegało pod hasłem "Od wytycznych i nowych technologii do codziennej praktyki", a udział w nim weźmie wielu wybitnych specjalistów z długoletnim doświadczeniem klinicznym w zakresie leczenia chorób serca, płuc i naczyń.

Podczas Warsztatów Echokardiograficznych planowane są ciekawe przekazy na żywo z badań przezklatkowych i przezprzełykowych, a Warsztaty Kardiologii Interwencyjnej będą dla lekarzy okazją do pogłębienia wiedzy o rotablacji, technologiach wewnątrzwieńcowych oraz interwencjach dużego ryzyka.

Niewydolność serca stanowi dzisiaj jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny - w Polsce choruje na nią blisko 1 mln osób. I Kongres Pacjentów z Niewydolnością Serca, odbędzie się w środę, ma mieć charakter debaty, w której role wykładowców przypadną samym pacjentom i ich rodzinom, na co dzień zmagającymi się z problemami związanymi z chorobą. Chodzi m.in. o częste zaostrzenia choroby i pobyty w szpitalu, konieczność radzenia sobie z niepełnosprawnością, czy depresją. Do udziału w debacie zaproszono ekspertów z różnych dziedzin, którzy podpowiedzą, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach i wyjaśnią jakie kroki podejmować, żeby niewydolność serca stała się mniejszym utrapieniem - zapowiadają organizatorzy.

W 2018 r. w zabrzańskiej konferencji wzięło udział 1700 uczestników. (PAP)


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Anna Gumułka