Znaczna liczba kobiet rozwija łuszczycę w wieku rozrodczym, średni wiek diagnozy i leczenia pacjentek z łuszczycą to 28 lat. Stanowi to wyzwanie pod kątem dobrania odpowiedniej terapii i aspektu planowania rodziny. Niemal każdej decyzji o macierzyństwie towarzyszy wiele pytań i wątpliwości. Twórcy akcji #MaybeBaby zachęcają kobiety chore na łuszczycę do otwartej rozmowy z lekarzem prowadzącym na temat rodzicielstwa.
#MaybeBaby to inicjatywa realizowana w ramach kampanii edukacyjnej „Planujemy nowe życie”, mająca na celu wsparcie kobiet, które mogą czuć się zagubione po zdiagnozowaniu u nich łuszczycy lub łuszczycowego zapalenia stawów. U podstaw kampanii leży przekonanie, że zgodnie z obecną wiedzą medyczną, kobiety chorujące na łuszczycę mogą zaplanować macierzyństwo, które nie oznacza konieczności rezygnacji z leczenia.
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez AMICUS Fundacja Łuszczycy i ŁZS ok. 60% kobiet nie rozmawiało ze swoim lekarzem na temat planów prokreacyjnych i bezpiecznej terapii.
– Kobiety po zdiagnozowaniu łuszczycy lub łuszczycowego zapalenia stawów często czują się zagubione. Myśl o dziedziczeniu choroby, czy strach przed złym wpływem leczenia na dziecko, paraliżują je i sprawiają, że rezygnują ze swoich planów odnośnie rodzicielstwa. Bywa jednak, że te wątpliwości rozwiałaby jedna rozmowa ze specjalistą. Dlatego celem inicjatywy #MaybeBaby realizowanej w ramach kampanii edukacyjnej „Planujemy nowe życie” jest zachęcenie osób chorych na łuszczycę do otwartej rozmowy z lekarzem prowadzącym na temat rodzicielstwa – mówi Dagmara Samselska, prezes AMICUS Fundacji Łuszczycy i ŁZS.
Więcej informacji: www.maybebaby.info
Komentarze
[ z 0]