Zastosowanie długodziałających iniekcyjnych leków przeciwpsychotycznych - na tan temat rozmawiali eksperci podczas odbywającej się w Warszawie konferencji.

- Mamy przełom w psychiatrii. Długodziałające neuroleptyki to przełom, na który czekaliśmy od 60 lat! – powiedział podczas konferencji Bartosz Łoza, prezes Towarzystwa Neuropsychiatrycznego.

Jak informują organizatorzy konferencji, leki przeciwpsychotyczne (neuroleptyki) są kluczowym elementem skutecznego leczenia osób z poważnymi chorobami psychicznymi. Z kolei ich długodziałające formy iniekcyjne (LAI) stanowią dziś najważniejszą strategię leczenia farmakologicznego pacjentów ze schizofrenią, u których dochodzi do nawrotów choroby z powodu braku przestrzegania zaleceń terapeutycznych.

Nie mniej niż 40-60% pacjentów cierpiących na schizofrenię częściowo lub całkowicie nie realizuje schematu leczenia doustnymi tabletkami. Tymczasem, zamiast codziennego przyjmowania tych leków doustnie, możliwe jest stosowanie neuroleptyków w postaci długodziałających iniekcji w odstępach dwu- lub czterotygodniowych.

Współcześnie, atypowe leki przeciwpsychotyczne LAI stają się coraz bardziej interesującą opcją dla stabilnego, bezpiecznego i skutecznego leczenia standardowego u każdego pacjenta ze schizofrenią.

Niestety nie wszystkie nowoczesne preparaty LAI są refundowane, a instrukcje refundacyjne dostępnych leków są do tego stopnia restrykcyjne, że nie każdy chory na schizofrenię ma dostęp do nowoczesnego leczenia. Często pacjenci dostają lek za późno.

Polska jest krajem w Unii Europejskiej, gdzie najrzadziej stosuje się długodziałające leki psychotyczne – podsumował Bartosz Łoza.