Dzięki programowi realizowanemu przez samorząd województwa lubuskiego w 2021 roku 42 pary oczekują przyjścia na świat swoich pociech – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

15 grudnia br. zakończyła się IV edycja Programu Polityki Zdrowotnej „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców województwa lubuskiego w 2021 roku” realizowanego przez samorząd województwa. W tym roku na ten cel, tak samo jak w ubiegłym, przeznaczono 500 tys. zł.

- Widzimy, że osoby dotknięte problemem niepłodności potrzebują naszego wsparcia, dlatego kontynuujemy te działania – powiedziała marszałek województwa Elżbieta Anna Polak.

Do Programu zgłosiło się aż 156 par, jednak część z nich ze względu na panującą epidemię COVID-19, ciąże naturalne oraz inne powody osobiste – zrezygnowało z udziału w Programie. Ostatecznie po kwalifikacji medycznej w programie uczestniczyło 97 par z województwa lubuskiego, a w sumie wykonano aż 102 procedury in vitro.

Na dzień 28 grudnia br. potwierdzono 42 ciąże, w tym 2 bliźniacze. Najwięcej par było z Zielonej Góry (58) oraz z Gorzowa Wielkopolskiego (29).

W budżecie na 2022 rok Samorząd Województwa Lubuskiego przeznaczył 500 tys. zł na kontynuację Programu.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego