Rozpoczął się nabór do tegorocznego miejskiego programu in vitro w Łodzi. Na dofinansowanie procedury przeznaczono 1 mln zł.

Jak poinformował Urząd Miasta Łodzi, dzięki programowi in vitro urodziło się już 40 dzieci. W tym roku do programu przystąpić może ok. 200 par starających się o potomstwo. Aby skorzystać z programu, należy zgłosić się do jednego z jego realizatorów, czyli Centrum Medycznego Salve Medica lub Kliniki Leczenia Niepłodności Gameta. Lekarz po zapoznaniu się z dokumentacją medyczną wystawia parze wniosek i kwalifikuje do udziału w programie. Procedura formalna odbywa się pomiędzy realizatorem a Urzędem Miasta Łodzi. Maksymalne dofinansowanie zabiegu wynosi 5 tys. zł.

Adam Wieczorek, przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej w Łodzi zapewnia, że pomimo zawirowań na poziomie krajowym, miejski program in vitro nie jest zagrożony i dobrze funkcjonuje, dlatego nie należy podejmować pochopnych decyzji. – Tak jak obiecaliśmy wszystkim łodzianom, w momencie, gdy zgłosi się większa ilość par, a z bieżącego budżetu na program in vitro zabraknie pieniędzy, to momentalnie uruchomimy dodatkowe środki finansowe – podkreśla Adam Wieczorek.

Poza miejskim programem in vitro dla Łodzi, przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Łodzi, Miejskie Centrum Medyczne im. L. Rydygiera realizuje cztery zadania zapewniające wsparcie rodzicom oraz parom starającym się o dzieci. Chętni bezpłatnie lub za niewielką opłatą skorzystać mogą z usług Poradni Laktacyjnej, Poradni Psychologii Prokreacji, Gabinetu Fizjoterapii Uroginekologicznej i Szkoły Rodzenia.

Źródło: Urząd Miasta Łodzi