Stołeczny program refundacji in vitro zostanie przedłużony do 2022 r. Wydatki na program w latach 2019-22 wyniosą ponad 33 mln zł.

- Program in vitro jest dla wielu par jedyną szansą na własne dziecko. Chcę, by Warszawa nadal wspierała osoby zmagające się z problemem niepłodności. Nie tylko kontynuujemy program w kolejnych 3 latach, ale także zwiększyliśmy wkład finansowy miasta – mówi prezydent Trzaskowski.

Zwiększenie środków finansowych przeznaczonych na program ma na celu podniesienie poziomu dofinansowania świadczeń zdrowotnych w zakresie zapłodnienia pozaustrojowego oraz kriokonserwacji komórek jajowych. Zwiększy się też dostępność do programu, przede wszystkim dla osób, dla których dotychczasowy koszt udziału był zbyt wysoki.

Środki finansowe przeznaczone na program w latach 2019-22 to 33 320 510 zł.

Maksymalna kwota dofinansowania jednej próby zapłodnienia pozaustrojowego to 6 000 zł (dotychczas było to ok. 5 550 zł). Jednej parze przysługiwać będą trzy próby.

>>>ZOBACZ TEŻ: Ginekolog doceniona za dzielenie się wiedzą medyczną i osobistymi doświadczeniami

Program „Stołeczna kampania na rzecz wspierania osób dotkniętych niepłodnością z wykorzystaniem metod zapłodnienia pozaustrojowego” realizowany jest w stolicy od 2017 r. za sumę 22 mln zł. Spełniające warunki pary małżeńskie i partnerskie, mogły poddać się procedurze w sześciu, wyłonionych w konkursie placówkach.

W okresie od listopada 2017 r. do końca października 2019 r. z programu skorzystało 2718 par. Potwierdzono 1537 ciąży klinicznych. Dotychczas urodziło się 496 dzieci.


Źródło: Urząd m.st. Warszawy