W eksperymencie kierowanym przez specjalistów z Imperial College Healthcare NHS Trust oraz Imperial College London wzięło udział 5 pacjentów po ostrym udarze. W rezultacie w każdym przypadku udało się osiągnąć poprawę parametrów klinicznych niepełnosprawności.

Leczenie zastosowano w ciągu 7 dni od wystąpienia udaru. Po raz pierwszy użyto komórek macierzystych w tak krótkim czasie od zdarzenia. Wcześniejsze próby podejmowano dopiero po co najmniej pół roku od wystąpienia udaru. Specjaliści zaznaczają, że tylko szybka reakcja pozwala zwiększyć szanse na jak najlepsze wyniki.

W terapii wykorzystano komórki macierzyste CD34+, pochodzące ze szpiku kostnego, które przekształcają się w krwinki oraz komórki ścian naczyń krwionośnych. Pobrano je od każdego pacjenta, wyizolowano, a następnie podawano bezpośrednio do chorych obszarów mózgu przez tętnicę.

Warto zaznaczyć, że 4 z 5 uczestników doświadczyło ciężkiego udaru – jak oceniają badacze, zaledwie kilka proc. takich pacjentów w ogóle przeżywa kolejnych kilka miesięcy i osiąga samodzielność. Po terapii komórkami macierzystymi wszyscy pacjenci osiągnęli poprawę wyników w czasie dłuższym niż 6 miesięcy a także ocenili siebie jako osoby samodzielne na koniec okresu obserwacyjnego. Z małą pomocą każdy pacjent był w stanie wykonywać wszystkie codzienne czynności.  

Eksperci oceniają terapię jako całkowicie bezpieczną. Grupa poszukuje również nowych możliwości obrazowania mózgu, aby można było dokładnie śledzić zmiany zachodzące po podaniu komórek macierzystych. Warto jednak pamiętać, że jest to doniesienie wstępne, które przeprowadzono na bardzo małej liczbie pacjentów.

redakcjaopenmedica. [Opublikowano dnia: 2014-08-27]. Komórki macierzyste w terapii udaru – sukces pionierskich badań . Protokół dostępu: http://www.kardiolog.pl/doniesienia/34320 [Pobrano dnia: 2014-09-01].