Kolejnych 250 osób będzie przebadanych pod kątem zaburzeń snu, głównie bezdechu sennego, w ramach programu populacyjnego Białystok Plus.

Realizujący program Białystok Plus Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) i współpracująca w badaniach snu spółka Infoscan, będą kontynuowały współpracę - poinformowała w piątek w komunikacie prasowym spółka Infoscan i potwierdził PAP UMB.

Badanie jakości snu to jeden z elementów kompleksowych badań zdrowia mieszkańców miasta w programie Białystok Plus, które prowadzi od kilku lat Uniwersytet Medyczny.

Białystok Plus to jeden z największych w Polsce i Europie programów badań populacyjnych zdrowia mieszkańców. Jego celem jest np. zidentyfikowanie nowych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych np. raka czy cukrzycy, a przez to działanie na rzecz profilaktyki tych chorób. Do tego potrzebne są dane z badań, ich analiza, porównywanie z innymi - objaśniali wcześniej autorzy programu. Wyniki badań mają też np. pomóc w planowaniu potrzeb zdrowotnych mieszkańców.

>>>ZOBACZ TEŻ: Białystok: BCO będzie miało najnowocześniejszą stację planowania leczenia

W ramach dotychczasowych badań, pod kątem bezdechu sennego przebadano 191 osób, u 111 z nich wykazano podejrzenie wystąpienia tego bezdechu.

Kierujący badaniami Białystok Plus prof. Karol Kamiński, kierownik Zakładu Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wyjaśnił PAP, że to dopiero podejrzenie, które wymaga dalszej diagnostyki i odniesień, wykryto bowiem różne nieprawidłowości zaburzeń oddychania podczas snu u tych pacjentów, dlatego badania będą kontynuowane.

Docelowo kompleksowym badaniem Białystok Plus ma być objętych ok. 10 tys. losowo wybranych mieszkańców. Prof. Kamiński poinformował, że od listopada 2018 r. trwa nowa faza tego badania, kończy się badanie ok. 400 osób. Wyniki być może będą podsumowane do końca 2019 r.

Na badania w programie Białystok Plus zapraszane są osoby pomiędzy 20 a 80 rokiem życia, które są reprezentatywne dla społeczności miasta. Jak informował wcześniej prof. Kamiński, każda badana osoba przechodzi m.in badania krwi, moczu, śliny, jamy ustnej, wydolności oddechowej, poziomu cukru we krwi. Badany jest skład masy ciała, siła uścisku dłoni, echo serca, drożność i sztywność tętnic.

Prof. Karol Kamiński ponownie zaapelował, by mieszkańcy, którzy dostają zaproszenia na badania, zgłaszali się na nie.

UMB podało, że obecnie uczelnia realizuje program ze środków własnych.(PAP)

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Izabela Próchnicka