Wielkopolskie Centrum Onkologii zakupiło na potrzeby badań profilaktycznych piersi system mammograficzny nowej generacji – Senographe Pristina. To już drugi tego typu aparat w Centrum Onkologii – pierwszy, został uruchomiony w styczniu 2017 roku. Oba aparaty dedykowane są mammografii z wykorzystaniem techniki cyfrowej – najnowszy przeznaczony jest do badań przesiewowych.

Pristina to aparat mammograficzny zaprojektowany w ścisłej współpracy z radiologami, technikami i pacjentkami w celu poprawy całego procesu związanego z badaniem mammograficznym. Został opracowany i stworzony w taki sposób, aby znacznie poprawić komfort i zmniejszyć stres podczas badania.

Wśród kobiet nadal istnieje przekonanie, że badanie mammograficzne powoduje ból i dyskomfort, a strach przed kompresją (uciskiem piersi) jest jednym z głównych powodów, dla których kobiety nie stawiają się na wyznaczone badanie mammograficzne. Dodatkowo u kobiet odczuwających niepokój w trakcie badania występuje mimowolne kurczenie się mięśni, co utrudnia prawidłowe pozycjonowanie. Niewłaściwe pozycjonowanie okazało się jedną z najczęstszych przyczyn powstawania nieodpowiedniego obrazu mammograficznego.

Senographe Pristina posiada odpowiednio wyprofilowane podłokietniki, umożliwiające rozluźnienie mięśni podczas badania, dzięki czemu Panie mogą wygodnie opierać ręce i minimalizują napinanie mięśni piersiowych, które nasila się podczas chwytania konwencjonalnych uchwytów ręcznych. Aparat mammograficzny Pristina posiada również elastyczne przystawki, osłonę twarzy i stałą „nasadkę”, na której można oprzeć głowę - wszystko w celu poprawy komfortu i dokładności badania.


Źródło: Wielkopolskie Centrum Onkologii