Lekarz powinien zaproponować każdej pacjentce będącej w ciąży badanie w kierunku HIV. Wczesne wykrycie zakażenia HIV u matki pozwala uchronić przed zakażeniem dziecko. Nie każda kobieta o tym wie. Ma to zmienić druga odsłona kampanii „Jeden test. Dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka™”.

Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, w Polsce, od początku epidemii HIV, wykryto ponad 18 tysięcy zakażeń. Szacuje się, że 50% zakażonych osób nie wie o tym, że żyje z HIV. Wśród nich mogą być przyszłe mamy, które nie wykonują testów w kierunku HIV i nie wiedzą, że podczas ciąży, porodu lub karmienia piersią dziecko może zostać zakażone.

Żeby temu zapobiec wystarczy, by każda ciężarna dwukrotnie wykonała test diagnostyczny i, w przypadku wykrycia zakażenia HIV, poddała się odpowiedniemu leczeniu. W ten sposób przyszłe mamy mogłyby uratować nie tylko swoje zdrowie i życie, lecz także sprawić, że ich dzieci urodzą się zdrowe.

Badanie powinno być wykonane do 10. tygodnia ciąży oraz między 33. a 37. tygodniem. Dla ciężarnych kobiet korzystających z opieki medycznej finansowanej przez NFZ wykonanie testu jest nieodpłatne.

Niestety nie wszystkie kobiety wiedzą, że test na HIV jest jednym z badań, które należy wykonać w czasie ciąży. Kluczem do rozwiązania tego problemu jest edukacja i przekazanie rzetelnych informacji - główne cele kampanii Krajowego Centrum ds. AIDS.

Więcej: aids.gov.pl