Hormon snu leczy ślepotę

 



Nauka o starzeniu się, gerontologia, prawie każdego dnia uzupełniana jest o nową wiedzę. Ostatnie badania syberyjskich naukowców ukazują w nowym świetle naturę chorób rozwijających się z wiekiem.

Lekarstwem na nie może być naturalny regulator rytmu dobowego, „hormon snu", melatonina. Jej synteza w organizmie lub też przyjmowanie pod postacią preparatu pomaga spowolnić rozwój ślepoty i polepszyć pracę mózgu.

Badacze akademickiego Instytutu Cytologii i Genetyki w Nowosybirsku ustalili, jak spowolnić pogorszenie się wzroku i pamięci. To jedna z oznak starzenia się organizmu. Zahamować te procesy można z pomocą hormonu odpowiedzialnego za „wewnętrzny zegar" organizmu – melatoniny. Naukowcy udowodnili to na modelowych zwierzętach: szczurach.

Laboratoryjne szczury, które karmiono preparatem zawierającym ten hormon, zaczęły lepiej widzieć i aktywniej działały struktury ich mózgu. W ten sposób melatonina stała się dla nich lekarstwem na starość.

Eksperymenty przeprowadzano na szczególnym rodzaju szczurów. Mowa o szczurach starzejących się w przyspieszonym tempie, które zostały wyhodowane w 2009 roku w Instytucie Cytologii i Genetyki specjalnie w celu zbadania mechanizmów starzenia się. Te mechanizmy są zbliżone u wielu rodzajów zwierząt. Naukowcy odnotowali, że z wiekiem zmniejszało się wydzielanie melatoniny u szczurów. Gerontolodzy postanowili uzupełnić jej ilość: wprowadzali sztucznie zsyntetyzowany hormon. W wyniku obserwacji szczurów okazało się, że związana z wiekiem utrata wzroku została spowolniona. Zaćma, czyli zmętnienie soczewki, obserwowano u znacznie mniejszej liczby zwierząt.

Potem naukowcy zdecydowali się sprawdzić, czy melatonina może stać się nie tylko środkiem profilaktyki, ale i leczenia. Zaczęli podawać hormon dorosłym szczurom, z wyraźnymi oznakami zaćmy i retinopatii. To choroba, w której z powodu zaburzeń naczyniowych pogarsza się ukrwienie siatkówki. Retinopatia często prowadzi do ślepoty. U półślepych szczurów, które otrzymywały melatoninę, po pół roku zaobserwowano polepszenie się wzroku.

Co więcej, pojawiły się inne pozytywne efekty związane z przyjmowaniem preparatu, co podkreślają syberyjscy naukowcy. Przyjmujące melatoninę szczury stały się mniej strachliwe, polepszyła się także ich zdolność do nauki i zapamiętywania informacji.


Źródło: www.polish.ruvr.ru