Ultrasonografia nerwów obwodowych jest szybko rozwijającą się metodą, przydatną w procesie diagnostycznym schorzeń obwodowego układu nerwowego. Przekonali się o tym uczestnicy warsztatów, które odbyły się 30 września w Klinicznym Oddziale Ratunkowym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Prowadzącym zajęcia był dr Josef Böhm z Berlina. Warsztaty zorganizował dr Mariusz Siemiński z Kliniki Neurologii Dorosłych GUMed.
Jak informuje Gdański Uniwersytet Medyczny, dr Josef Böhm, aktualnie pracujący w Berlinie, jest uznanym autorytetem w zakresie diagnostyki ultrasonograficznej nerwów obwodowych. Dysponuje wieloletnim doświadczeniem klinicznym, a także jest współautorem publikacji naukowych.
W warsztatach uczestniczyło 14 osób. Byli wśród nich neurolodzy z Gdańska, Krakowa, Warszawy i Łodzi oraz specjaliści medycyny ratunkowej. W trakcie zajęć prowadzono rzeczywiste demonstracje badania ultrasonograficznego nerwów obwodowych oraz prezentowano badania archiwalne. W trakcie warsztatów omówiono zastosowanie USG w diagnostyce urazów nerwów obwodowych, zespołów cieśni oraz polineuropatii o różnej etiologii.
Ultrasonografia nerwów obwodowych jest skuteczną i relatywnie tanią metodą diagnostyczną, istotnie przyspieszającą postawienie diagnozy. W Polsce umiejętność wykonywania takich badań dopiero się rozwija. Z tego względu prowadzący warsztaty i uczestnicy wyrazili chęć powtarzania tego rodzaju szkoleń.
Komentarze
[ z 1]
Gdański Uniwersytet Medyczny ma bogatą ofertę szkoleń i warsztatów. Sam zastanawiałem się nad uczestnictwem w kilku z nich. Lekarze powinni mieć możliwość zdobywania kwalifikacji na jak najwyższym poziomie. Ultrasonografia nerwów obwodowych jako rozwijająca się dziedzina jest ciekawym tematem, który może przyczynić się do poprawy diagnostyki chorób neurologicznych. Szkolenia na światowym poziomie oznaczają kadrę na wysokim poziomie - warto w nie inwestować.