W marcu i kwietniu gwałtownie spadła liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu udaru mózgu, bo wiele osób zwleka z wezwaniem pomocy – alarmują eksperci. Twierdzą oni, że podobnie mogło być też w maju 2020 r. Tymczasem z powodu pandemii Covid-19 liczba udarów mózgu mogła nawet wzrosnąć.
Światowa Organizacja Udaru Mózgu (World Stroke Organization) ostrzega, że w okresie pandemii w większości krajów spadła liczba pacjentów leczonych z powodu udarów mózgu. Podejrzewa się, że pacjenci z łagodniejszymi objawami udaru mózgu, ignorują dolegliwości w obawie przed narażeniem na zakażenie COVID-19. Innym z kolei wydaje się, że nie zostaną przyjęci do szpitala.
„Ten niebezpieczny, ogólnoświatowy trend z niepokojem obserwujemy także w Polsce. W marcu i kwietniu gwałtownie spadła liczba osób hospitalizowanych z powodu udaru mózgu. Wydaje się, że znaczne zmniejszenie liczby chorych leczonych z powodu ostrego udaru wykażą także analizy danych majowych” – alarmuje w informacji przesłanej PAP prof. dr Bartosz Karaszewski, kierownik Katedry Neurologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Uważa, że nie jest to związane z mniejszą liczbą zachorowań na udary mózgu w trakcie epidemii; dane wskazują, że jest ich wręcz więcej. „Pacjenci – podkreśla specjalista - unikają kontaktu z personelem medycznym w obawie przed zakażeniem koronawirusem i boją się dzwonić po pogotowie ratunkowe. W szpitalach w żadnym momencie nie ograniczono możliwości leczenia chorób ostrych zagrażających życiu. Niepokój związany z epidemią może być uzasadniony, ale nie powinien przesłaniać świadomości, że udar mózgu jest chorobą częstą, powszechną i wobec braku szybkiej, zdecydowanej reakcji jaką jest zawiadomienia pogotowia ratunkowego, może skończyć się tragicznie”.
.... ZOBACZ RÓWNIEŻ: |
Eksperci w ramach kampanii #NieTraćSzansyNaŻycie apelują, żeby nie ignorować objawów udaru mózgu, nawet jeśli nie wydają się nasilone. „Prosimy, żeby nie zwlekać z wezwaniem pomocy” – dodaje prof. Karaszewski.
Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie www.nietracszansynazycie.pl.
W portalu tym poza najważniejszymi informacjami nt. udaru mózgu dostępny jest interaktywny formularz umożliwiający zadawanie pytań ekspertom, by rozwiać obawy i wątpliwości dotyczące postępowania w przypadku wystąpienia udaru mózgu i leczenia tej choroby, szczególnie w czasie pandemii COVID-19.
Prezes Zarządu Fundacji Udaru Mózgu dr n. med. Włodzimierz Krzysztof Dłużyński zapewnia, że internetowa platforma www.nietracszansynazycie.pl jest bezpiecznym i wiarygodnym źródłem informacji na temat choroby. „Pomaga odnaleźć się w nowej dla wszystkich pandemicznej rzeczywistości, rozwiewa wątpliwości związane z postępowaniem w przypadku wystąpienia udaru mózgu i w czytelny sposób instruuje, co robić w sytuacji zagrożenia życia” - dodaje. To kompendium wiedzy dla wszystkich, nie tylko osób z grupy ryzyka.
Komentarze
[ z 0]