Użytkownicy Gabinetu drWidget mogą już wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie. To istotna informacja, bowiem w połowie 2018 roku zostaną wyeliminowane z obiegu tradycyjne zwolnienia w wersji papierowej.

Warto przyjrzeć się nowej funkcjonalności oferowanej przez Gabinet drWidget i już teraz zacząć przygotowywać się do wypełniania obowiązków ustawowych. Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) to nie tylko obowiązek, lecz także duże ułatwienie i wygoda: zarówno dla lekarzy, jak również dla pacjentów i ich pracodawców.

Aby wystawiać elektroniczne zwolnienia w Gabinecie drWidget, trzeba najpierw włączyć „System e-zwolnienia” w panelu administracyjnym (zakładka „Zarządzaj”, rubryka „E-ZLA”), a następnie wybrać sposób potwierdzenia tożsamości: podpis kwalifikowany albo autoryzację przez ePUAP. Dla osób, które nie wiedzą, jak uzyskać wybraną przez siebie metodę podpisu, przygotowaliśmy szczegółową instrukcję. Jest dostępna w programie, w wyżej wymienionej rubryce „E-ZLA”. W razie jakichkolwiek problemów służymy profesjonalną pomocą – jeśli chcesz, zespół LekSeek Polska zajmie się wyrobieniem Twojego podpisu kwalifikowanego.

Wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich odbywa się o wiele szybciej niż ich tradycyjnych odpowiedników. Lekarz nie musi żmudnie wypełniać każdego z pól dokumentu; część z nich system uzupełni samodzielnie. Co istotne, zwolnienie wystawione w Gabinecie drWidget zostanie przesłane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sposób elektroniczny. W efekcie lekarz nie będzie miał już obowiązku wysyłania papierowych oryginałów do ZUS ani przechowywania ich kopii. E-ZLA to zatem istotny krok na drodze informatyzacji polskiej służby zdrowia i ograniczania uciążliwej biurokracji.

Pragniemy podkreślić, że Gabinet drWidget spełnia wszystkie ustawowe wymagania i pozwala wygodnie wystawiać elektroniczne zwolnienia. W razie potrzeby można pobrać e-zwolnienie w formacie PDF i wydrukować. Istnieje także możliwość anulowania wystawionego dokumentu – wówczas należy wysłać pismo przewodnie w celu poinformowania ubezpieczonego i płatnika o tym fakcie.

W Gabinecie drWidget pojawiła się jeszcze jedna przydatna funkcjonalność. Otóż od teraz można złożyć podpis kwalifikowany jednocześnie pod wszystkimi wizytami przeprowadzonymi danego dnia. Do tego celu służy przycisk „Zakończ dzień” (ekran główny programu). Należy w niego kliknąć, zaznaczyć odpowiednią opcję i zarchiwizować wizyty. Przypominamy, że archiwizacja jest nieodwracalna i uniemożliwia późniejszą edycję wizyt.

Wszystkie osoby, które chciałyby powierzyć nam zadanie wyrobienia podpisu kwalifikowanego, zachęcamy do kontaktu. Nasz numer to 33 445 43 45. Jak zawsze, można także wysłać maila na adres kontakt@drw.pl albo napisać do nas na gabinetowym czacie.


Zespół LekSeek Polska