Sejm w czwartek (13 lipca) przyjął ustawę ws. bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia i osób, które mają co najmniej 65 lat. Rząd zapowiada, że po zmianach program będzie dostępny dla ok. 16 mln osób.

Za przyjęciem ustawy autorstwa ministerstwa zdrowia zagłosowało 438 parlamentarzystów, przeciw było 12, a dwie osoby wstrzymały się od głosu.

Najważniejsze rozwiązania

  • Z darmowych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych, które są wpisane na listę refundacyjną, będą mogły korzystać osoby po ukończeniu 65. roku życia oraz dzieci i młodzież do 18. roku życia.
  • Katalog bezpłatnych produktów zostanie rozszerzony i ogłoszony w obwieszczeniu refundacyjnym, oddzielnie dla seniorów po ukończeniu 65. roku życia oraz dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Lista leków ma być sukcesywnie rozszerzana.
  • Dzięki nowej ustawie, z programu bezpłatnych leków będzie mogło skorzystać ok. 11,5 mln kolejnych osób, z czego ok. 7 mln dzieci i młodzieży.

Program 75+ od 2016 r. kosztował 4,5 mld zł. W 2022 r. wydano na ten cel blisko 800 mln. Na poszerzenie programu Rząd przeznaczy dodatkowo 1,6 mld zł. Łącznie będzie to 2,4 mld zł.