W ramach Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku działa nowoczesne centrum diagnozowania i leczenia chorób piersi wg. standardów Breast Cancer Unit. Modernizacja Mamma Centrum trwała od lipca 2017 r. Od początku działalności w ciągu 14 miesięcy z usług poradni skorzystało 15 tys. osób.

– Choroby nowotworowe są drugą przyczyną zgonów w województwie pomorskim. Wśród tych chorób u kobiet rak piersi zajmuje pierwsze miejsce, a zapadalność na tę chorobę ciągle wzrasta. Dlatego tak zależało nam na otwarciu Mamma Centrum w ramach Wojewódzkiego Centrum Onkologii. Samorząd od lat dba o podnoszenie standardów w podmiotach medycznych – mówi Paweł Orłowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.

W województwie pomorskim, według danych z 2014 r., na nowotwór złośliwy sutka zachorowało 1085 osób. Niestety zapadalność na raka piersi ciągle wzrasta. Na nowotwory piersi chorują nie tylko kobiety, zdarzają się też u mężczyzn.

– Od lutego 2017 r. udzieliliśmy prawie 15 tys. porad. Chodzi o badania mammograficzne, USG, biopsje – informuje Katarzyna Brożek, rzecznik spółki Copernicus.

Zgodnie z międzynarodowymi zaleceniami najlepsze efekty diagnostyczne i terapeutyczne osiąga się organizując osobne, wyspecjalizowane ośrodki dedykowane konkretnej jednostce chorobowej. Takim nowoczesnym ośrodkiem jest Copernicus Mamma Centrum – ośrodek diagnozowania i leczenia chorób piersi, który ubiega się o certyfikat breast unit.

Od ponad roku Mamma Centrum istnieje w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku (działającym w ramach spółki Copernicus). Jego szefową jest dr Ireną Czech. Tak mówi o ośrodku: „Organizacje onkologiczne z całego świata postulują powstawanie centrów zajmujących się kompleksowym leczeniem określonego typu nowotworu. Na świecie takie centra istnieją od lat i mają wyższą wyleczalność nowotworów, a dodatkowo mają niższe koszty. Jest taka zasada, że jeśli robi się czegoś dużo, to robi się to dobrze. W ramach dążenia do ciągłego doskonalenia naszej pracy w WCO wyłoniliśmy zespół specjalistów składający się z onkologów, chirurgów onkologów, radioterapeutów, psychologa klinicznego, genetyka, patomorfologa, którzy są skierowani do leczenia raka piersi".

Z pomocy ośrodka może skorzystać każda pełnoletnia osoba. Dotyczy to osób, które zaniepokoją zmiany w piersi, będą chciały przebadać się profilaktycznie czy też są już po leczeniu onkologicznym i będą wymagać wieloletnich, systematycznych kontroli u onkologa


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego