Zakończona została inwestycja związana z rozbudową i modernizacją oddziałów ginekologii, położnictwa i neonatologii Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku. 12 stycznia, po dwóch latach realizacji inwestycji, obiekt oddano do użytku.

- To dla województwa podlaskiego bardzo ważny dzień. Uruchomiliśmy cały kompleks ginekologiczno-położniczy w nowym budynku. Jeden z najnowocześniejszych w Polsce. Cieszymy się, że mogliśmy jako Zarząd Województwa doprowadzić do finału tej inwestycji. Jednocześnie wiemy, ze to jeszcze nie koniec wydatków. Trzeba będzie uzupełnić wyposażenie oddziałów. Chcemy doprowadzić do tego, by to była wiodąca palcówka województwa podlaskiego – powiedział marszałek Jerzy Leszczyński.

- Placówka taka jak ta wpisuje się w potrzeby mieszkańców Białegostoku, Podlaskiego i całego kraju. Ze strony Funduszu może liczyć na Zrobię wszystko by zapewnić należyte finansowe funkcjonowanie tej placówki – obiecał dyrektor podlaskiego NFZ Maciej Olesiński.

W grudniu 2016r. zakupiony został sprzęt i wyposażenie na potrzeby nowego Oddziału Ginekologiczno-Położniczego ze środków budżetu Województwa Podlaskiego. Zakupione zostały m. in. inkubator otwarty ze stanowiskiem do resuscytacji noworodków (1szt.); aparaty do znieczuleń ogólnych dla dzieci i dorosłych (2szt.); monitory medyczne (6szt.); zestaw endoskopowy wraz z torem wizyjnym, morcellatorem oraz instrumentarium (1szt.); lampy operacyjne (15szt.); aparat elektrochirurgiczny (1szt.) oraz meble i inne elementy wyposażenia. Dotacja z budżetu województwa w latach 2014-2016 zamknęła się kwotą 27.990.783,53 zł.

W nowym budynku na czterech piętrach o łącznej powierzchni około 4,6 tysiąca metrów kw. Znajdzie się 61 łóżek dla kobiet, 29 dla noworodków i 14 inkubatorów.

Oddział położnictwa zajmuje I piętro i wyróżnia się kolorem zielonym. Oddział neonatologii intensywnej opieki noworodka zajmuje II piętro, a Oddział neonatologii oraz patologii ciąży – III piętro. Oba piętra z akcentem koloru żółtego. Oddział ginekologii zajmuje IV piętro.

Na każdym piętrze szpital może się pochwalić przestronnymi salami dla pacjentów, 2-3 osobowymi z łazienkami, komfortem sal zabiegowych, bloku operacyjnego, pomieszczeń dla personelu medycznego i dodatkowymi atrakcjami, jak np. sala umożliwiająca poród w wodzie.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego