Badania przeprowadzone przez kardiologów z 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu potwierdzają tezę, że bieganie jest zdrowe. Wyniki swojej pracy przedstawili podczas konferencji prasowej, tuż przed nocnym półmaratonem we Wrocławiu.

Lekarze z Ośrodka Chorób Serca oraz prof. Jan Chmura, fizjolog z wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego, zbadali grupę około 50 maratończyków-amatorów, w wieku powyżej 50 lat. Wykonali USG serca, sprawdzili szereg parametrów krwi przed maratonem, jaki dwa lata temu rozegrano we Wrocławiu, tuż po nim oraz po upływie kilku miesięcy. Wyniki nie zaskoczyły lekarzy.

– Okazało się, że ten rodzaj ekstremalnego wysiłku nie uszkadza serca i nie powoduje żadnych nieodwracalnych zmian w organizmach biegaczy – mówią Katarzyna Młynarska i Michał Kosowski z Ośrodka Chorób Serca. – Proszę jednak pamiętać, że naszymi „pacjentami” byli ludzie wytrenowani, z których wielu zaliczyło nawet po kilkanaście maratonów.

Lekarze 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego podzielili się swoją wiedzą przy okazji rozgrywanego 4. PKO Nocnego Półmaratonu Wrocław. Na stoiskach targów towarzyszących imprezie radą służyli także dietetycy, edukatorzy zdrowotni i fizjoterapeuci. Każdy, nie tylko biegacze ale również osoby, które dopiero myślą o rozpoczęciu treningów, mogły zapytać o wybór optymalnej diety, dobór sprzętu, sposoby na bezpieczne bieganie.


Źródło: 4. Wojskowy Szpital Kliniczny