Światowa Organizacja Zdrowia i ’Lekarze bez granic’ przestrzegają przed niebezpieczeństwem epidemii wirusa Ebola, która zdaje się wymykać spod kontroli.


Wirus został po raz pierwszy zidentyfikowany w 1976 roku w zachodniej prowincji Sudanu oraz w regionie Zairu- obecnie Demokratycznej Republiki Konga,  skąd od rzeki Ebola w okolicach której odnotowano pierwsze przypadki choroby, pochodzi jego nazwa. Od tego czasu w Afryce wybuchło kilkadziesiąt lokalnych epidemii podczas których w sumie śmierć poniosło około 1,5 tysięcy osób. Jego pojawienie się na nowych obszarach, m.in. Gwinei  gdzie nigdy wcześniej nie był odnotowany, zwiększa ryzyko kolejnych zachorowań.


Obecnie spośród 122 odnotowanych przypadków w 80 z nich nastąpił zgon. Epidemia  gorączki krwotocznej Ebola jest jedną najbardziej śmiertelnych chorób na świecie, która  kończy się śmiercią u 60 do 90% zakażonych.  Okres inkubacji  choroby trwa zazwyczaj od dwóch do trzech tygodni.


Pierwszymi objawami  zakażenia są bóle głowy, gardła, osłabienie mięśni. Następnie pojawia się silna gorączka, wymioty oraz biegunka. W szczytowej fazie choroby mogą wystąpić  obfite krwotoki wewnętrzne oraz  krwawienia z jam ciała. Niekiedy chory traci przytomność lub doznaje zaburzeń psychicznych.


Większość przypadków kończy się śmiercią z wykrwawienia. Źródłem zakażenia jest bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami- antylopami, szympansami, nietoperzami owocożernymi, które są źródłem pożywienia dla miejscowej ludności.  Do łatwego zakażenia może również dojść w wyniku kontaktu z chorą osobą, jej płynami ustrojowymi lub nawet przez uścisk dłoni. Także podczas pogrzebów zmarłych osób istnieje ryzyko zakażenia, jeśli żałobnicy mieli kontakt ciałem zmarłego.


Obecnie leczenie gorączki krwotocznej polega na uzupełnianiu płynów i utrzymaniu gospodarki mineralnej organizmu. Dotychczas nie wynaleziono skutecznej szczepionki. Aktualnie prowadzone są analizy nad modelem strukturalnym budowy wirusa w celu wynalezienia skutecznego leku hamującego rozprzestrzenianie się zakażenia.

 

[BBC]