Nad bezpieczeństwem mieszkańców i pielgrzymów w czasie Światowych Dni Młodzieży ma czuwać 3,5 tys. ratowników, ratowników medycznych, pielęgniarek i lekarzy, prawie 150 zespołów ratownictwa medycznego, 5 śmigłowców, ponad 500 patroli pieszych, 250 stałych punktów medycznych, 85 namiotów szpitalnych, a także 17 stanowisk dyspozytorskich i kilkanaście patroli mobilnych na quadach.

Powołano także dwunastoosobową grupę Triage, której zadaniem będzie przeprowadzanie segregacji medycznej w razie zdarzeń masowych. Zwiększona zostanie także gotowość placówek medycznych: szpitali, przychodni oraz jednostek zapewniających nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.

Zespół specjalistów pracujący nad przygotowaniem zabezpieczenia medycznego na ŚDM wprowadził wiele bezprecedensowych rozwiązań. W realnym czasie będzie monitorowana dostępność łóżek szpitalnych, bloków operacyjnych i oddziałów intensywnej opieki medycznej w 12 województwach. W razie konieczności transportu pacjentów poza teren województwa małopolskiego lub śląskiego uruchomiony zostanie tzw. most powietrzny, umożliwiający wykorzystanie statków powietrznych, zarówno wojskowych, jak i tych należących do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Po raz pierwszy w zabezpieczeniu medycznym wydarzenia na tak dużą skalę bierze udział Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Choć charakter zaangażowania śmigłowców HEMS w ŚDM jest nieprzeciętny, to podejmowane działania związane z operacjami lotniczymi będą oparte o standardowe procedury i politykę bezpieczeństwa zgodnie z obowiązującymi przepisami. Loty w okolice uroczystości z udziałem pielgrzymów będą się odbywały tylko na wyznaczone wcześniej lądowiska, na które karetki będą dowoziły pacjentów wymagających transportu do szpitala.

Nie zmienia się miejsce dyżurowania załogi HEMS Kraków, której baza mieści się na lotnisku Kraków-Balice. Natomiast dodatkowe cztery zespoły Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego będą pełniły całodobowe dyżury na lotnisku Kraków-Czyżyny w tymczasowej bazie kontenerowej stworzonej specjalnie na potrzeby ŚDM. Przebazowanie śmigłowców do Krakowa planowane jest na niedzielę 24 lipca.

Adekwatne do rozmiaru uroczystości zabezpieczenie medyczne związane ze zwiększeniem sił i środków dotyczy mszy mającej się odbyć 28 lipca w Częstochowie na Jasnej Górze. Na ten dzień dwa ze śmigłowców HEMS zostaną przebazowane na lotnisko Częstochowa-Rudniki, by tam pełnić dyżur.

W sytuacji nadzwyczajnej możliwie będzie wezwanie w okolice Krakowa załóg HEMS pełniących dyżury w bazach ościennych, jak Gliwice czy Kielce. Łącznie w Małopolsce i Śląsku w ciągu 70 minut może pojawić się nawet 11 maszyn.

Zabezpieczenie medyczne i działanie systemu ochrony zdrowia podczas trwania Światowych Dni Młodzieży opracowano tak, by uwzględniać zarówno bezpieczeństwo mieszkańców, jak i przybywających pielgrzymów oraz turystów. W żaden sposób nie zostanie zakłócona działalność placówek systemu ochrony zdrowia wynikająca z umów podpisanych z NFZ, z których na co dzień korzystają mieszkańcy.


Źródło: Lotnicze Pogotowie Ratunkowe