Serce wybacza więcej niż można się spodziewać – zwłaszcza dorosłym w wieku 30-40 lat, którzy przejmą kontrolę nad swoimi przyzwyczajeniami i zdecydują się na zdrowy tryb życia. Wtedy u nich możliwe staje się zahamowanie, a nawet odwrócenie naturalnej progresji chorób wieńcowych. Są to wnioski z badania o akronimie CARDIA (Coronary Artery Risk Development in Young Adults) opublikowanego 30 czerwca w piśmie Circulation.
“Jeszcze nie jest za późno” – mówi Bonnie Spring, główna badaczka i profesor medycyny prewencyjnej z Northwestern University Feinberg School of Medicine. „Nie jesteś skazany na choroby serca. Jeżeli w porę zarzucisz swoje złe nawyki, wciąż możesz odnieść korzyści”.
Z drugiej strony, naukowcy zaobserwowali także, że złe przyzwyczajenia nabywane z wiekiem, mają zdecydowanie negatywny wpływ na naczynia wieńcowe.
Badanie polegało na obserwacji prozdrowotnych zachowań w odniesieniu do takich parametrów jak zwapnienie i grubość warstwy środkowej i wewnętrznej tętnic (IMT, intima-media thickness) u 5000 uczestników. Obserwacje były prowadzone, gdy uczestnicy mieli 18-30 lat (baseline) oraz 20 lat później.
Wśród czynników określających zdrowy styl życia oceniano:
brak nadwagi/otyłości
niepalenie
aktywność fizyczną
niskie spożycie alkoholu
zdrowa dieta.
Tylko 10% młodych uczestników badania CARDIA (na początku badania) zgłaszało wszystkie 5 w/w czynników. Po 20 latach, co najmniej jeden z czynników występował u 25% badanych.
Każdy wzrost czynników zdrowego stylu życia przekładał się na redukcję stopnia zwapnienia naczyń wieńcowych i wskaźnika IMT – dwóch głównych markerów chorób sercowo-naczyniowych.
Zdaniem prof. Spring te obserwacje są ważne, gdyż pozwalają obalić dwa mity. Pierwszy to taki, że niemal niemożliwa jest zmiana przyzwyczajeń i stylu życia pacjenta. Z badań wynika, że 25% osób biorących udział w badaniu samodzielnie wprowadziło zmiany w swoim stylu życia. Drugi mit dotyczy tego, że zmiana stylu życia u dorosłych nie zredukuje ryzyka rozwoju choroby wieńcowej. Okazuje się jednak, że u dorosłych nie jest za późno na zmiany i mogą one przełożyć się na zdrowie serca.
Zła informacja jaka płynie z tego badania jest taka, że u 40% spośród uczestników wraz z wiekiem prawidłowe przyzwyczajenia zamieniały się w te niekorzystne. Utrata zdrowych przyzwyczajeń miała zdecydowanie negatywny wpływ na naczynia wieńcowe. W wieku dorosłym pogorszenie się przyzwyczajeń nie jest obojętne dla układu krążenia. Zdrowy styl życia wymaga wytrwałości. Dla osób badanych zdrowe nawyki były osiągalne i możliwe do utrzymania. Badacze radzą też tym, którzy chcieliby wprowadzić takie zmiany w swoim życiu:
Utrzymuj prawidłową masę ciała
Nie pal
Prowadź przynajmniej 30 minutowy umiarkowany wysiłek fizyczny 5 razy w tygodniu
Stosuj zdrową dietę bogatą w błonnik, ubogą w sód, z dużą ilością owoców i warzyw
Źródło: www.faktymedyczne.pl
Komentarze
[ z 7]
nigdy nie jest za późno na porzucenie nałogów i zmianę trybu życia na prozdrowotny! :)
Wybór należy do nas :)
Najtrudniej zacząć.
brak nadwagi/otyłości, niepalenie, aktywność fizyczną, niskie spożycie alkoholu i zdrowa dieta - to zdrowy styl życia,na który stać każdego z nas. a korzyści są w każdej dziedzinie życia!
Oczywiście. Nigdy nie jest za późno na zmianę trybu życia na zdrowszy. Aktywność fizyczna potrafi oddziaływać na cały nasz organizm, wpływając korzystnie na czynności wszystkich jego narządów. Wokół niej oraz oczywiście odpowiedniej diety, budować można całą strategię zdrowego stylu życia pod warunkiem, że trening jest prowadzony poniżej wartości krytycznej, jest odpowiednio dozowany, umiarkowany, a obciążenia wzrastają stopniowo i systematycznie. Pozytywne zmiany, jakie zachodzą w organizmie pod wpływem ćwiczeń są wszechstronne. Ćwiczenia zwiększają siłę i masę mięśni, co stymuluje wzmocnienie psychiczne, a ponadto wspomaga sprawność intelektualną. Ćwiczenia fizyczne z reguły eliminują nałogi. Sprawność jest coraz częściej elementem nowoczesnego, zdrowego stylu życia i jest coraz bardziej sprzeczna jest z uleganiem nałogom. Aktywność fizyczna skutecznie reguluje procesy metaboliczne, kontroluje tendencje do nadwagi i koryguje błędy żywieniowe. Podniesienie kondycji najważniejszego organu – serca nie może być osiągnięte żadnym innym sposobem. Jedyną metodą jest ruch i okresowe zmuszanie serca do intensywniejszej pracy. Wiele korzystnych zmian, jakie zachodzą w wyniku systematycznego treningu widoczna jest nawet gołym okiem.
Dokładnie, wiek nie ma znaczenia. Zdrowy styl życia zakłada odpowiedni poziom aktywności fizycznej i zdrową dietę. Gdy nie mamy czasu na siłownię czy też nie mamy ochoty iść na basen, to nie problem. Nie jedźmy windą, ale szybkim krokiem wejdźmy po schodach; zamiast jechać do pracy samochodem, czy autobusem, idźmy na spacer, albo jedźmy rowerem; nie tylko rozruszamy się, poprawimy krążenie, spalimy kalorie i podkręcimy metabolizm, ale także unikniemy stresu, który towarzyszy staniu w korkach. Zdrowy tryb życia może być niesamowicie przyjemny. Dobra dieta, w połączeniu z odpowiednia dawką ruchu, to recepta na zdrowie i urodę na całe życie. Warto jest budować zdrowe nawyki żywieniowe od najmłodszych lat; wpajajmy więc swoim dzieciom, rodzeństwu, czy siostrzeńcom zasady zdrowego odżywiania, a nie będą musieli przechodzić tego, co każdy dorosły, który, w końcu, zdaje sobie sprawę, że się zaniedbał i próbuje przewrócić swoje życie do góry nogami, by zacząć zdrowo żyć.
Najważniejsze, by przejść na zdrowy styl życia, to przekonać się, na własnej skórze, że po pierwsze, zdrowa żywność może być naprawdę smaczna, po drugie- prawidłowe odżywianie nie jest skomplikowane, a po trzecie- aktywność fizyczna to czysta przyjemność. Zdrowy styl życia to nie tylko komponowanie posiłków zgodnie z zasadami, które prezentuje piramida zdrowego żywienia, ale również odpowiedni poziom aktywności fizycznej. Jest to bardzo ważne, gdyż wysiłek fizyczny spala nadprogramowe kalorie, ma pozytywny wpływ na układ krwionośny, a co za tym idzie, w tym też na stan skóry. Dobra dieta i odpowiednia dawka ruchu gwarantują atrakcyjny wygląd oraz poprawne funkcjonowanie całego organizmu. Właśnie tak prosta jest odpowiedź na pytanie, jak zdrowo żyć.