Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie ocenia koordynowanie przez Krajowe Centrum ds. AIDS realizacji w latach 2012-2013 Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS, a także wsparcie i opiekę zdrowotną dla osób zakażonych HIV i chorych na AIDS w granicach przyznanych środków i możliwości. Jednocześnie NIK zwraca uwagę, że skuteczne zapobieganie zakażeniom HIV będzie możliwe wyłącznie w przypadku zapewnienia odpowiedniego finansowania szeroko rozumianej profilaktyki.
NIK przestrzega, że marginalizowanie profilaktyki i skupianie się tylko i wyłącznie na leczeniu zdiagnozowanych przypadków to strategia krótkowzroczna. Bez działań zapobiegających zakażeniom, bez odpowiedniej edukacji i akcji podnoszących świadomość obywateli na temat HIV/AIDS liczba zakażonych i chorych może rosnąć z roku na rok. Już teraz eksperci szacują, że nawet 70 proc. wszystkich HIV-pozytywnych nie wie, że zostali zakażeni, i że są nosicielami wirusa.
NIK podkreśla odpowiednią dbałość o poprawę jakości życia i funkcjonowania osób z HIV/AIDS oraz ich rodzin i bliskich we wszystkich skontrolowanych ośrodkach. Na pozytywną ocenę zasługuje również zapewnienie przez Krajowe Centrum ds. AIDS dostępu do leków i testów na nosicielstwo HIV.
Ustalenia kontroli wskazują, że konieczne jest zwiększenie środków na profilaktykę w ogólnej kwocie wydatków przeznaczanych na Krajowy Program Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS oraz wypracowanie i wdrożenie metod umożliwiających także jakościowy pomiar efektów działań podejmowanych w ramach Programu.
NIK podkreśla także, że ważne jest sprawdzenie w skali kraju wywiązywania się przez lekarzy z obowiązków dotyczących zgłaszania zakażeń wirusem HIV.
Więcej: nik.gov.pl
Komentarze
[ z 3]
NIK ma zupełną rację. Najważniejsza w kontroli choroby jest jej profilaktyka. Zapobieganie nowym zakażeniom jest o wiele skuteczniejsze i tańsze niż leczenie chorych. A świadomość społeczeństwa na temat wirusa i choroby nadal jest mała. Można tu wiele zdziałać. Ważne jest propagowanie bezpiecznych kontaktów seksualnych przeciwdziałanie szerzeniu się narkomanii. Należy tez rozpowszechnić wiedzę o darmowym i anonimowych teście na nosicielstwo wirusa, nadal mało osób wie, że można taki test wykonać. Wczesne wykrywanie choroby również skutecznie ogranicza rozprzestrzenianie się wirusa, osoby zarażone odpowiednio edukowane i leczone nie będą przekayzywać go innym.
Od dawna wiadomo, że profilaktyka chorób niesie więcej korzyści dla społeczeństwa i jest tańsza dla budżetu państwa. Trzeba bardziej propagować zachowania zapobiegające infekcji. Zwłaszcza o osób homoseksualnych, wśród których odsetek zachorowań jest największy. Wiele też jest osób, które wiedzą o zagrożeniu, ale ignorują albo godzą się na ryzyko. Częste mówienie o wirusie, konsekwencjach zachorowania i konieczności dożywotniego leczenia może przemówi do niektórych osób. Trzeba również zwiększyć rozpoznawalność choroby, gdyż liczba osób która wie zakażeniu jest mała.
Większość nosicieli wirusa HIV wcale o tym nie wie. Ta grupa jest szczególnie niebezpieczna, bo odpowiada za stały wzrost zachorowalności. Osoby te nieświadomie przekazują wirusa innym. Warto poprawić zgłaszalność się osób z grup ryzyka na badania przesiewowe. Dzięki temu będzie można zmniejszyć rozpowszechnianie się wirusa. Wciąż zbyt mało osób wie o możliwości wykonania darmowego i anonimowego testu. Poza tym jest on niestety wykonywany tylko w niektórych ośrodkach i to raczej w dużych miastach.