Tegoroczna edycja kampanii społecznej "Projekt Test", zachęcają do robienia badań na HIV, skierowana będzie do osób po 50. roku życia. Jej organizatorzy podkreślają, że odsetek zakażeń HIV wśród osób 50+ rośnie szybciej niż wśród osób poniżej czterdziestki.

-Hasło kampanii, która porusza problem seksualności i profilaktyki HIV/AIDS w grupie osób po 50. roku życia, to "Manifest 5.0: Chcemy całego życia!". Jej celem jest zwrócenie uwagi, że osoby w tym wieku zakażają się HIV w ten sam sposób, co osoby młodsze, jednak mają mniejszą wiedzę na temat sposobów zapobiegania szerzeniu się wirusa - pisze "Gazeta Wyborcza".

Organizatorzy kampanii podkreślają, że poziom wiedzy na temat bezpiecznego seksu w grupie 50+ jest znacznie mniejszy niż wśród młodzieży. Ponadto, do wzrostu odsetka zakażeń wśród osób po 50. roku życia przyczynia się przekonanie, że "w pewnym wieku" ludzie nie uprawiają już seksu i w związku z tym nie są narażeni na zakażenie wirusem HIV.

Jak pokazują badania, stwierdzenie to jest jednak mitem, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością - po skończeniu 50. lat potrzeby seksualne nie ulegają zmniejszeniu. Eksperci informują, że ponad połowa osób po pięćdziesiątce uprawia seks kilka razy w miesiącu.
Źródło: www.termedia.pl