W ramach kampanii Zrozumieć Nowotwory Głowy i Szyi w całej Europie trwa właśnie piąty tydzień profilaktyki nowotworów regionu głowy i szyi. Kampania skupia się teraz na tematyce wspierania osób, które przeżyły chorobę. Ok. 60% przypadków nowotworów regionu głowy i szyi zostaje zdiagnozowanych w zaawansowanym studium choroby.

European Head and Neck Cancer Society (EHNS) ogłasza rozpoczęcie piątego dorocznego tygodnia profilaktyki nowotworów regionu głowy i szyi w ramach kampanii Make Sense. Prowadzone w jego ramach w całej Europie działania mają na celu zwiększenie świadomości na temat nowotworów regionu głowy i szyi, uświadomienie społeczeństwu znaczenia wczesnej diagnozy i podjęcie próby rozwiązania problemów, z jakimi wciąż borykają się osoby po leczeniu.

Nowotwory regionu głowy i szyi są siódmym najczęściej występującym rodzajem nowotworów w Europie, każdego roku wykrywanym u ponad 150 tys. nowych pacjentów. Ryzyko zapadnięcia na tego rodzaju nowotwory jest dwa do trzech razy większe u mężczyzn, chociaż wzrasta również zapadalność wśród kobiet. Możliwość rozpoznania wczesnych objawów jest kluczowa dla przeżycia - udaje się to 80-90% pacjentów, u których nowotwory regionu głowy i szyi wykryto we wczesnym stadium rozwoju. Świadomość społeczna tego problemu pozostaje mała. Pomimo znacznego wzrostu liczby osób, które przeżyły chorobę po poddaniu się wczesnemu leczeniu, ogólne wyniki leczenia pacjentów nie uległy podobnej poprawie i niezbędne jest podjęcie dalszych starań w tym zakresie.

"Nowotwory regionu głowy i szyi stanowią złożoną jednostkę chorobową. Dzięki kampanii Zrozumieć możemy zjednoczyć i pobudzić do działania społeczność skupioną wokół osób cierpiących na tę chorobę w Europie, aby stale dążyć do uzyskiwania lepszych efektów leczenia pacjentów - powiedział Rene Leemans, prezydent EHNS oraz profesor i kierownik wydziału otolaryngologii w zakresie operacji regionu głowy i szyi w Centrum Medycznym Vrije Universiteit w Amsterdamie. - Jesteśmy świadomi faktu, że nowsze metody leczenia niosą ze sobą ogromny ładunek nadziei, musimy jednak pamiętać, że wspieranie pacjentów, którym udało się pokonać ten złośliwy nowotwór wymaga równie dużej determinacji oraz długoterminowego i multidyscyplinarnego podejścia".

W tym tygodniu w całej Europie odbywa się szereg wydarzeń, których celem jest udostępnianie wiarygodnych i aktualnych informacji na temat nowotworów regionu głowy i szyi, tak aby umożliwić realizację optymalnych działań na etapie diagnozy, leczenia i dalszej opieki nad pacjentem.

Kampania z zadowoleniem świętuje piąty rok swojej obecności w Europie. Zespoły z całego kontynentu niestrudzenie pracują na rzecz podnoszenia świadomości społecznej oraz przekazywania odpowiednich i aktualnych informacji oraz materiałów tym osobom, które najbardziej ich potrzebują. Odbywa się to poprzez szereg lokalnych działań.

"Jesteśmy niezmiernie dumni ze wszystkich osiągnięć Kampanii w ostatnich czterech latach. Udało się między innymi zrealizować badania przesiewowe ponad 35 tys. osób w 592 ogólnodostępnych przychodniach w całej Europie i zorganizować trzy strategiczne spotkania z Parlamentem Europejskim - powiedział Dr Sat Parmar, konsultant w zakresie chirurgii szczękowo-twarzowej/głowy i szyi w szpitalu Queen Elizabeth Hospital w Birmingham w Anglii. - Podstawą sukcesu są nasze partnerstwa realizowane w całej Europie; bycie świadkiem tak ogromnej motywacji i zapału u wszystkich zainteresowanych jest niezwykle inspirujące. Bez nich nie dotarlibyśmy do tak wielu osób, a teraz szykujemy się na piąty rok działalności, który ma wszelkie zadatki ku temu, by być największym i najlepszym w historii naszej Kampanii".

Kampania Make Sense organizowana przez Europejskie Towarzystwo Leczenia Nowotworów Regionu Głowy i Szyi (EHNS) ma na celu podnoszenie świadomości w zakresie nowotworów regionu głowy i szyi oraz poprawę wyników leczenia pacjentów z tą chorobą. Cel realizowany jest poprzez: edukację na temat profilaktyki choroby, zwiększanie świadomości na temat objawów choroby, zachęcanie do wcześniejszego zgłoszenia się do lekarza, rozpoznania i skierowania do specjalisty.

Wśród tegorocznych wydarzeń znalazła się sesja w Parlamencie Europejskim, sesja 4. Kongresu Europejskiej Konfederacji Otolaryngologów i Chirurgów Głowy i Szyi (ORL-HNS) oraz szczyt poświęcony sytuacji w zakresie nowotworów regionu głowy i szyi w Europie.


Źródło: European Head and Neck Society