Około 80 pacjentów i członków ich rodzin wzięło udział w kolejnym spotkaniu Akademii Onkologicznej w Radomskim Centrum Onkologii. Tematem tej edycji było wykrywanie i leczenie nowotworów piersi. O metodach leczenia raka piersi mówili kierownicy oddziałów tego szpitala: dr hab. n. med. Zoran Stojcev - chirurg onkolog, dr n. med. Milena Szacht – radioterapeuta onkolog oraz dr n.med. Tomasz Lewandowski – onkolog kliniczny.

Rak piersi co roku wykrywany jest w Polsce u 18 tys. kobiet; a jeszcze w 2000 r. takich przypadków było około 11 tys. rocznie. Na raka piersi przypada 22% wszystkich zachorowań na nowotwory wśród kobiet. Na drugiego w kolejności raka jelita grubego przypada 10% wszystkich nowotworów wśród kobiet, a na raka płuca – 9%.

Poza częścią medyczną ogromnym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z wolontariuszami Fundacji Pocancerowani, która skupia ludzi, którzy przeszli leczenie nowotworów. Rozmawiali oni z pacjentami o swoich zmaganiach z rakiem oraz o tym, jak ich bliscy radzili sobie z ich chorobą. Pocancerowani regularnie odwiedzają chorych w RCO wspierając ich w walce z nowotworem.

Tego dnia (24 marca) w szpitalu odbyły się też po raz pierwszy warsztaty z pielęgnacji i makijażu dla pacjentek w trakcie leczenia onkologicznego. Warsztaty organizuje Fundacja Piękniejsze Życie, która działa w kilkunastu szpitalach w całej Polsce. W ich trakcie pacjentki uczą się wykonywać makijaż kosmetykami, które potem zabierają ze sobą do domu. Spotkania będą prowadzone cyklicznie, raz w miesiącu. Trwają już zapisy na kolejne warsztaty.

Radomskie Centrum Onkologii od 2016 r. posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na leczenie w zakresie chemioterapii i radioterapii. Szpital jest gotowy do kompleksowej diagnostyki i leczenia chorych na nowotwory. Od połowy ubiegłego roku RCO przyjęło na konsultacjach ponad 4000 pacjentów. Prawie pół tysiąca było hospitalizowanych.


Źródło: Radomskie Centrum Onkologii