Podczas debaty z cyklu „Polaków zdrowia portret własny 2015”, która 18 września odbyła się w Bydgoszczy, minister Marian Zembala zapewnił, że przygotowane zmiany w pakiecie onkologicznym  przyniosą szybsze rozpoznanie i skuteczniejsze leczenie chorób nowotworowych.

Podczas dyskusji na temat zmian w zasadach działania pakietu onkologicznego wiceminister Piotr Warczyński zaznaczył, że zmodyfikowane zostaną rozporządzenia Ministra Zdrowia oraz zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, nie będą to natomiast zmiany ustawowe.

Część zmian może wejść w życie za dwa - trzy tygodnie, a całość do 1 listopada. Dotyczą one m.in. konsyliów, objęcia pakietem nowotworów niezłośliwych oraz kart DiLO. Wystawienie karty będzie możliwe nie tylko zaraz po przyjęciu pacjenta, ale również później. Będzie ją także można wystawić na podstawie uwiarygodnionego rozpoznania wynikającego z wiedzy lekarza, a nie jak teraz, wyłącznie na podstawie rozpoznania histopatologicznego.

Wiceminister Piotr Warczyński podkreślił, że „pakiet onkologiczny bez wątpienia w pewnych obszarach odniósł sukces, w pewnych obszarach wymaga modyfikacji. Jeśli uświadomimy sobie że pakiet onkologiczny został stworzony przede wszystkim dla pacjentów, dla chorych na choroby nowotworowe – w tym obszarze sukces został odniesiony – naznaczono okres rozpoczęcia terapii od podejrzenia choroby nowotworowej, czyli od momentu wystawienia karty diagnostyki i Leczenia onkologicznego – 9 tygodni, docelowo 8, a ostatecznie 7 tygodni, czyli to jest tzw. złoty standard oczekiwania w przypadku starych krajów Unii Europejskiej – do tego dążymy.”

Źródło: Ministerstwo Zdrowia