To co wielu badaczy już od dawna podejrzewało, zostało naukowo potwierdzone - wysoki poziom stresu u kobiet zmniejsza prawdopodobieństwo ich zajścia w ciąże.

University of Louisville School of Public Health Information Sciences i Kira epidemiolog dr Taylor i jej współpracownicy UofL i Emory University odkryli, że u około 40 procent kobiet, które wykazywały wyższy poziom stresu podczas jajeczkowania występowało mniejsze prawdopodobieństwo zajścia w ciąże w porównaniu od innych mniej stresujących miesięcy cyklu. Podobnie u kobiet, które zgłaszały uczucie zestresowania częściej niż inne kobiety, w ich przypadku prawdopodobieństwo zajścia w ciążę zmniejszało się o około 45 procent. Wyniki badania opublikowano niedawno w czasopiśmie Annals of Epidemiology .

W badaniu przebadano 400 kobiet 40-letnich i młodszych, które były aktywne seksualnie. Rejestrowano ich codzienny poziom stresu, mierzono go w skali od jednego do czterech (rosnąco). Dzienniki badań zawierały również informacje dotyczące menstruacji, stosunków płciowych, antykoncepcji, alkoholu, kofeiny i palenia papierosów. W trakcie badania zbierano również próbki moczu, a kobiety były badane, dopóki nie zaszły w ciążę lub do zakończenia badania, trwało to średnio osiem cykli miesiączkowych.

Naukowcy obliczyli średni poziom stresu podczas każdej fazy cyklu miesiączkowego, od dnia 14 jako przewidywany czas owulacji. Odkryli, że stres miał negatywny wpływ na płodność obserwowanych kobiet podczas fazy owulacji w danym cyklu. Badacze uwzględnili również inne czynniki, takie jak: wiek, wskaźnik masy ciała, nadużywanie alkoholu i częstotliwości współżycia.

"Wyniki sugerują, że kobiety, które chcą zajść w ciążę mogą zwiększyć swoje szanse poprzez aktywne działanie w kierunku redukcji stresu, takich jak np.: ćwiczenia wpisujące się w program zarządzania stresem"- mówi dr Taylor.

"Niektórzy ludzie są sceptycznie nastawieni do teorii, że cechy emocjonalne i psychologiczne mogą odgrywać zasadniczą rolę w wpływaniu na płodność kobiet," powiedział Taylor. "Mam nadzieję, że wyniki tego badania posłużą jako pobudka zarówno dla lekarzy, jak i opinii publicznej, że zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie jest tak samo ważne jak inne powszechnie uznane czynniki ryzyka podczas próby zajścia w ciążę".


Źródło: University of Louisville: Dz referencyjny : S. Akhter, M. Marek, RA Kerber, M. Kong, KC Taylor. .Annals of Epidemiology , 2016; DOI: 10,1016 / j.annepidem.2016.07.015