Został wykonany duży krok naprzód w walce ze zwyrodnieniem plamki żółtej, wiodącej przyczyny utraty wzroku wśród osób starszych. Naukowcy z University of Virginia School of Medicine odkryli krytyczny czynnik wywołujący niszczące zapalenie, które ostatecznie pozbawia miliony osób wzroku. Odkrycie może pozwolić lekarzom na wczesne zahamowanie stanu zapalnego, potencjalnie ratując pacjentów przed ślepotą.

"Prawie 200 milionów ludzi na świecie cierpi na zwyrodnienie plamki żółtej. Jeśli zwyrodnienie plamki byłoby krajem, to byłby to ósmy najbardziej zaludniony kraj na świecie." - powiedział Jayakrishna Ambati, wiceprezes ds. Badań w Instytucie Okulistyki UVA i dyrektor założyciel Centrum Zaawansowanej Wizji w University of Virginia (UVA). "Po raz pierwszy dowiedzieliśmy się, co w zwyrodnieniu plamki żółtej jest jednym z pierwszych zdarzeń, które uruchamiają alarm systemu, a ten, używając terminu antropomorficznego, wchodzi w stan hiperwentylacji. Jest to nadmierny stan zapalny, ostatecznie uszkadzający komórki, i tak, potencjalnie mamy możliwość ingerencji na bardzo wczesnym etapie procesu. "

Potencjalne nowe leczenie zwyrodnienia plamki żółtej

Ambati i dr Nagaraj Kerur, adiunkt w katedrze okulistyki oraz pracownicy ich laboratoriów, ustalili, że winowajcą jest enzym zwany cGAS. Enzym odgrywa ważną rolę w odpowiedzi immunologicznej organizmu na infekcje, poprzez wykrywanie obcego DNA. Jednak nowo zidentyfikowana rola cząsteczki w "suchej" postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem jest zupełnie nieoczekiwana.

"To naprawdę zaskakujące, że w zwyrodnieniu plamki żółtej, które, o ile nam wiadomo, nie ma nic wspólnego z wirusami lub bakteriami, aktywowany jest cGAS i że ten system alarmowy jest włączony," powiedział Ambati. "To właśnie prowadzi do zabicia komórek w siatkówce, a ostatecznie do utraty wzroku."

Naukowcy zauważyli, że cGAS może być alarmem nie tylko dla patogenów, ale także dla innych szkodliwych problemów, które uzasadniają odpowiedzi układu immunologicznego. Enzym może również odgrywać ważną rolę w stanach takich jak cukrzyca, toczeń i otyłość, a naukowcy już pracują nad stworzeniem leków, które mogłyby zahamować jego funkcję. "Ponieważ celem, o którym mówimy, jest enzym, możemy opracować małe cząsteczki, które mogłyby go zablokować" - powiedział Kerur. "Na rynku istnieje wiele leków, które są ukierunkowane na określone enzymy, takie jak statyny [stosowane w celu obniżenia poziomu cholesterolu.]"

Obiecujące, nowe odkrycie jest dobrą wiadomością dla naukowców poszukujących metod leczenia suchego zwyrodnienia plamki, ponieważ badania kliniczne w ostatnich latach doprowadziły do jednej ślepej uliczki, a potem następnej.

Naukowcy UVA zajmujący się tym zagadnieniem spodziewają się, że opracowanie leku hamującego cGAS potrwa kilka lat, a następnie lek będzie musiał przejść szeroko zakrojone badania, aby określić jego bezpieczeństwo i skuteczność w zwalczaniu zwyrodnienia plamki żółtej.

Naukowcy mają również nadzieję, że opracują sposób wykrywania poziomów enzymu w oczach pacjentów. To pozwoliłoby im określić, kiedy najlepiej zastosować leczenie blokujące cGAS. "Jeśli mają wysokie poziomy tego enzymu w oku, mogą być wspaniałym kandydatem do tego rodzaju leczenia" - powiedział Ambati. "To naprawdę precyzyjna medycyna na poziomie pojedynczej cząsteczki."

Źródło: sciencedaily.com