80. urodziny, 55-lecie pracy zawodowej, 50. rocznicę otrzymania tytułu lekarza specjalisty chorób oczu i 33-lecie pracy na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym świętował w murach WUM prof. Jerzy Szaflik. Liczni goście zorganizowanego z tej okazji wydarzenia mieli szansę posłuchać o ciekawostkach z życia i pracy wybitnego okulisty oraz o jego nowatorskich projektach badań oczu - poinformowano na stronie internetowej WUM.

Z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym prof. Szaflik związany jest od ponad trzech dekad jako wykładowca i wychowawca kilku pokoleń okulistów. Przez lata był kierownikiem Katedry i Kliniki Okulistyki II Wydziału Lekarskiego. Wielu jego wychowanków pojawiło się na gali, ale wśród gości spotkania znaleźli się też rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong, dr n. społ. Krzysztof Żyndul - przedstawiciel Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Bronisław Komorowski - były prezydent RP. Ze strony obecnych i byłych władz WUM w jubileusz udział wzięli także:. prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska - prorektor ds. personalnych i organizacyjnych, Marek Kuch - prorektor ds. studenckich i kształcenia oraz byli rektorzy WUM: prof. Tadeusz Tołłoczko i prof. Marek Krawczyk. Nie zabrakło współpracowników prof. Szaflika z Samodzielnego Publicznego Szpitala Okulistycznego w Warszawie, którym kierował przez 17 lat od momentu powstania, oraz pracowników prowadzonej przez niego obecnie niepublicznej kliniki okulistycznej.

Z prezentacją pełną zawodowych i prywatnych ciekawostek na temat ojca wystąpił prof. Jacek Szaflik. Kulminacyjnym punktem wydarzenia było minisympozjum naukowe, podczas którego przedstawiono rozwijane pod przewodnictwem prof. Jerzego Szaflika dwa innowacyjne projekty badań przesiewowych – w kierunku jaskry i choroby Alzheimera, które wykorzystują sztuczną inteligencję.

Korzystając z okazji, jubilat skierował podziękowania do członków obu zespołów odpowiedzialnych za te obiecujące przedsięwzięcia, a także rektora i współpracowników z WUM, podkreślając, że zawsze spotykał się z ich ogromnym wsparciem dla wprowadzanych innowacji medycznych.

Wydarzenie uzupełnił wykład o Instytucie Oftalmicznym w Warszawie i roli jego dyrektora, dr. Wiktora F. Szokalskiego, w tworzeniu tego cieszącego się uznaniem w Europie ośrodka okulistycznego, którego fascynującą historię przerwała II wojna światowa.


Źródło: Warszawski Uniwersytet Medyczny