Kliniczny Oddział Okulistyczny w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką SP ZOZ we Wrocławiu testuje sprzęt przydatny podczas operacji mikrochirurgicznych.

Nowe urządzenie służy do wygenerowania doskonałej cyfrowej wizualizacji operowanego oka w systemie 3D. Składa się m.in. ze stereoskopowej kamery wideo o bardzo wysokiej rozdzielczości, która umożliwia powiększenie pola, którym interesuje się lekarz oraz z filtrów uwypuklających obraz struktur i warstw gałki ocznej. Podczas zabiegu lekarz pracuje w okularach polaryzacyjnych i, jak mówi szef Klinicznego Oddziału Okulistycznego ppłk dr n. med. Robert Leszek, „wrażenie jest niesamowite”.

- Trzeba się tylko przyzwyczaić do trójwymiaru, ale warto. Podczas zabiegu patrzę na monitor, na którym mam oko w olbrzymim powiększeniu i trójwymiarze. Dzięki temu dostrzegam każdy szczegół. Mogę pracować z większą precyzją, zapewniając jednocześnie pacjentowi znacznie większe bezpieczeństwo – mówi dr Leszek.

Urządzenie zostało już wykorzystane m.in. podczas operacji usunięcia zaćmy, odklejenia siatkówki innych zabiegów witrektomii.

Sprzęt pojawił się w Europie pod koniec ubiegłego roku. W Polsce był dotąd testowany jedynie w dwóch ośrodkach.


Źródło: 4WSK Wrocław