Od poniedziałku 20 lutego, w Klinice Okulistyki SPSK Nr 1 w Lublinie wykonywane są zabiegi operacyjne przy użyciu nowoczesnego systemu wizualizacji, określanego jako chirurgia 3D.

Operacje przeprowadzane są przez zespół lekarzy pod kierunkiem prof. Roberta Rejdaka, kierownika Kliniki Okulistyki Ogólnej i dotyczą odwarstwienia siatkówki czy krwotoku do komory ciała szklistego.

Technologia 3D okoSystem wizualizacji 3D to najnowszy sposób obrazowania w trakcie operacji witreoretinalnych. Składa się na niego 3D HDR (kamera o wysokiej rozdzielczości), która zapewnia polepszony kontrast barwny z porównywalną głębią ostrości oraz ekran wyświetlacza 3D.

System zaprojektowany jest do polepszania wizualizacji i usprawniania podejmowania decyzji przez chirurga w celu uzyskiwania lepszych rezultatów u pacjentów.

Jak informuje placówka, cyfrowe filtry obrazu polepszają wizualizację i identyfikację struktur oka i warstw tkankowych. W porównaniu do konwencjonalnych zabiegów, użycie wizualizacji 3D pozwala na operowanie z użyciem mniejszego natężenia światła, które może być w pewnym stopniu toksyczne dla siatkówki.

Źródło: SPSK Nr 1 w Lublinie