Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan nadzwyczajny na całym świecie w związku z epidemią wywołaną przez nowego koronawirusa z Chin. Wcześniej podejmowała taką decyzję z powodu zagrożenia wywołanego przez wirusy Ebola, Zika, Polio, a także wirusa tzw. świńskiej grypy.

WHO obawia się, że wirus może potencjalnie rozprzestrzenić się w krajach ze słabymi systemami opieki zdrowotnej.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 30 stycznia 2020 r. odnotowano 8235 laboratoryjnie potwierdzone przypadki zakażeń 2019-nCoV, w tym 171 zgonów (2,2%). 16 przypadków zakażeń dotyczyło personelu medycznego. Wszystkie 170 zgonów pochodziło z Chin, 162 pochodziły z prowincji Hubei, 2 z prowincji Henan, 1 z Pekinu, 1 z prowincji Hainan, 1 z prowincji Heilongjiang, 1 z prowincji Hebei, 1 z Szanghaju oraz 1 z prowincji Syczuan.

Objawy zakażenia obejmowały gorączkę, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami. Zgodnie z danymi WHO, z dnia 26 stycznia 2020 r., u 18 % potwierdzonych laboratoryjnie przypadków wystąpiła ciężka postać choroby lub chorzy są w stanie krytycznym.

Potwierdzono transmisję wirusa z człowieka na człowieka, ale potrzebnych jest więcej informacji, aby móc w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji. Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.


Źródło: GIS | www.zdrowie.pap.pl