Nowe badania, którego kierownikiem jest Dr Alicia S-nchez, Department of Anaesthesiology, ze szpitala Hospital de Sagunto w Hiszpanii, przedstawione na tegorocznym spotkaniu Anestezjologów „Euroanaesthesia” w Sztokholmie pokazują, iż obecność rodziców przy dziecku podczas podawania mu znieczulenia, poprawia jego efektywność. 

Indukcja znieczulenia może być niepokojącym przeżyciem za równo dla dzieci, jak i rodziców. Wpływ obecności rodziców na lęk dzieci w czasie podawania znieczulenia był już wcześniej badany, jednak dostępne badania prezentowały sprzeczne wyniki. Dlatego też celem randomizacji tego badania była ocena wpływu obecności rodzicielskiej na poziom lęku dziecka w okresie okołooperacyjnym oraz na jakość przeprowadzonego zabiegu.

Obecnie powszechną praktyką w większości szpitali jest oddzielenie rodziców na czas podania znieczulenia. W badaniu analizowano 60 przypadków dziecięcych operacji wycięcia migdałków. Mali pacjenci zostali losowo przydzieleni do dwóch grup, jednej z obecnością rodziców w czasie indukcji znieczulenia, a drugą bez ich obecności (czyli jak wskazuje powszechna praktyka).

Poziom lęku rodziców został „zmierzony” na podstawie kwestionariusza State Trait Anxiety Inventory (STAI), natomiast w tym samym czasie u dzieci zastosowano kwestionariusz Modified Yale Preoperative Anxiety Scale (mYPAS). Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono, iż poziom lęku był znacznie niższy w grupie, gdzie rodzice byli obecni przy znieczuleniu podawanym ich dzieciom. Ponadto rodzice z drugiej grupy, podkreślali w kwestionariuszach, że woleliby zostać przy swoich pociechach. Okazuję się, iż obecność rodziców poprawia jakość znieczulenia i komfort psychiczny małego pacjenta, rodzica, a także poprawia komfort pracy lekarzy.

[The Medical News]