Na budowie nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu odbyła się we wtorek (11 kwietnia) uroczystość wmurowania kamienia węgielnego, poświęconego w Rzymie przez papieża Franciszka, oraz aktu erekcyjnego.

W 36 miesięcy za pół miliarda złotych ma powstać przemyślane funkcjonalnie prawdziwe miasteczko lecznicy, przyjazne dla pacjentów i ich rodzin, jeden z najnowocześniejszych tego typu zespołów w kraju.

- Nowoczesne szpitale wyglądają wszędzie mniej więcej tak samo: funkcjonalność, sterylność, logiczne ciągi komunikacyjne. Z reguły mniej myśli się o tym, jak się w tym wszystkim będą czuli pacjenci. Ale nie w tym przypadku. Od początku, jako jeden z zasadniczych punktów odniesienia, przyjęliśmy emocjonalne potrzeby człowieka chorego, który nagle znalazł się w obcym, stresogennym środowisku – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – Oczywiście najważniejsze jest to, że znacząco poprawimy dostępność zaawansowanej diagnostyki i leczenia.

Rozbudowa i modernizacja szpitala obejmuje wzniesienie nowego, połączonego z istniejącym, budynku głównego oraz pawilonów dla szpitala zakaźnego i pięciu oddziałów psychiatrycznych, pawilonu administracyjnego, w którym znajdzie też lokum szpitalna apteka, oraz trzykondygnacyjnego parkingu. Budynek stanowiący dziś serce szpitala zostanie poddany gruntowanej modernizacji. Nowy gmach główny lecznicy pomieści między innymi dobrze zorganizowany oddział ratunkowy, z własnymi salami operacyjnymi i nowoczesnym zapleczem diagnostycznym, sąsiadujący z Oddziałem Kardiologii Inwazyjnej, a także główny blok operacyjny szpitala, cztery oddziały łóżkowe (w tym 318 nowych łóżek na oddziałach zabiegowych) i umiejscowione na dachu lądowisko dla helikopterów.

Z myślą o komforcie pacjentów zaplanowano wyłącznie dwuosobowe sale chorych z łazienkami – a także z dużymi oknami, parapetami z funkcją siedziska, automatycznymi zewnętrznymi żaluzjami zapobiegającymi nadmiernemu nagrzewaniu pomieszczeń podczas upałów i ogrzewaniem/klimatyzacją w sufitowych panelach – oraz miejsca do spotkań z rodzinami i restaurację przełamującą stereotyp szpitalnego żywienia. Na terenie kompleksu zostanie uruchomiony bezpłatny bezprzewodowy dostęp do internetu, na wyposażeniu każdego z pokojów chorych znajdzie się tablet.

Akt erekcyjny, który jako pierwszy podpisał marszałek Całbecki, został umieszczony w kapsule czasu, do której trafiły też podarowane przez biskupa Andrzeja Suskiego pamiątkowe papieskie różańce (od Jana Pawła II i Franciszka), prace laureatów dziecięcego konkursu plastycznego "Rozbudowa szpitala - wizja małego pacjenta”, wydania regionalnych gazet, pamięć USB z dokumentami inwestycji, będące w obiegu polskie monety oraz zdjęcie z poświęcenia kamienia węgielnego i wspólna fotografia wszystkich uczestników ceremonii.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego