Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu powiększy się już w tym roku o nowe oddziały. Właśnie trwa jego rozbudowa.

Jak poinformował Urząd Miasta Torunia, w ramach projektu powstaje nowe skrzydło szpitala – dwupiętrowy, częściowo podpiwniczony budynek, który będzie skomunikowany z budynkiem głównym. Inwestycja jest realizowana z udziałem środków unijnych: 5,4 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014–2020.

W części podpiwniczonej mieścić się będzie archiwum medyczne, szatnie dla pracowników i magazyny dla oddziałów zlokalizowanych w nowym budynku. Na parterze powstanie nowy oddział udarowy z 16 łóżkami oraz przeniesiony z budynku głównego oddział neurologiczny z 12 łóżkami (obydwa oddziały muszą być zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie). Oprócz sal chorych funkcjonować będzie w tym miejscu pracownia VIDEO EEG. Natomiast drugie piętro w ok. 60 proc. będzie przeznaczone na utworzenie oddziału przeszczepowego.

Do nowego skrzydła zostanie także przeniesiony Zakład Mikrobiologiczny, poszerzony o nowe pracownie diagnostyczne związane m.in. z procedurami przeszczepu szpiku. W ramach projektu zakupione będzie również niezbędne wyposażenie nowego budynku, m.in. 26 łóżek wraz z szafkami przyłóżkowymi i materacami, w tym 14 specjalistycznych łóżek z materacami przeciwodleżynowymi.

Miasto poinformowało również, że w ubiegłym roku szpitalowi udało się pozyskać dofinansowanie unijne na projekt „Zapewnienie obowiązujących standardów organizacji opieki zdrowotnej w zakresie leczenia pacjentów w Oddziale Intensywnej Terapii Medycznej”. Środki te – ponad 3,8 mln zł (w tym 583 tys. zł wkładu własnego Gminy Miasta Toruń) pozwolą na przeniesienie na I piętro nowego budynku Oddziału Intensywnej Terapii Medycznej, powiększenie go z 4 do 6 łóżek i urządzenie w jego sąsiedztwie nowej, kolejnej sali operacyjnej.

- Obecnie nasz szpital dysponuje czterema salami operacyjnymi, zabezpieczającymi potrzeby oddziałów: Urologii Ogólnej i Onkologicznej, Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, Urazowo-Ortopedycznego i Neurochirurgii – mówi Krystyna Zaleska, dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego. - Nowa, interdyscyplinarna sala operacyjna poprawi dostępność do bloku operacyjnego i umożliwi, po zakończeniu projektu finansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, przeprowadzanie zabiegów z użyciem robota da Vinci, zarówno pacjentom ze schorzeniami urologicznymi, jak i chirurgicznymi.

Łączny koszt całego projektu dotyczącego nowego skrzydła szpitala to ponad 25 mln zł, w tym 8,7 mln zł to suma pozyskanych funduszy unijnych, a 16,3 mln zł wkład własny Gminy Miasta Toruń.


Źródło: Urząd Miasta Torunia