Kierownictwo Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSZ) w Toruniu odebrało klucze do oddanego w trybie przyspieszonym pawilonu oddziału zakaźnego w nowym kompleksie lecznicy na Bielanach. Wkrótce zostaną tu ulokowani pacjenci z Covid-19, dla których przygotowywanych jest 39 łóżek. Zakończenie rozbudowy WSZ w połowie przyszłego roku.

- Przyjęte tu rozwiązania – śluzy, system monitorowania pacjentów, moduły z instalacją gazów medycznych z możliwością podłączenia respiratora na każdym stanowisku - pozwalają na stosowanie zaawansowanej terapii, a także na wyeliminowanie w praktyce zagrożenia transmisji zakażeń. Pierwsi pacjenci pojawią jeszcze w grudniu. W lutym natomiast planujemy oddanie do użytku pawilonu przeznaczonego docelowo dla oddziałów i poradni psychiatrycznych. Na razie przygotowujemy go jednak także pod konieczności związane z epidemią Covid-19, jako dwustułóżkową rezerwę na wypadek pojawienia się większej liczby chorych wymagających hospitalizacji - przekazał marszałek województwa Piotr Całbecki.

Pawilon oddziału zakaźnego, docelowo przeznaczony dla trzech niezależnych odcinków zakaźnych oraz dla poradni przyszpitalnych, ma na trzech kondygnacjach powierzchnię ponad 8 tysięcy metrów kwadratowych, jego kubatura przekracza 45 tysięcy metrów sześciennych. Na poziomie parteru, gdzie zaplanowano umieszczenie centralnej rejestracji poradnianej i poczekalni, łączy się z budynkiem głównym szpitala. Sale łóżkowe umieszczone są na parterze oraz na pierwszym i drugim piętrze.

W obiekcie zainstalowano m.in. nowoczesną antydrobnoustrojową śluzę dekontaminacyjną, która oddziela oddział od pozostałych części szpitala. Przez to urządzenie, wyposażone m.in. w lampy emitujące promieniowanie ultrafioletowe, generatory mgły dezynfekcyjnej, nawiew powietrza i system filtrów, będzie musiał przechodzić pracujący tu personel. Osobna komora śluzy jest przeznaczona dla dostarczanych na oddział leków, posiłków i innych materiałów oraz do wywożenia z oddziału materiałów tu używanych, które zawsze należy uznać za potencjalnie zainfekowane.

.... ZOBACZ RÓWNIEŻ:


Kujawsko-Pomorskie dysponuje obecnie 2 tysiącami łóżek dla chorych na Covid-19, w tym 150 respiratorowymi i 45 łóżkami intensywnej terapii. Najwięcej, 774, w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu, pełniącym funkcję głównego wojewódzkiego szpitala koordynującego walkę z epidemią. W lecznicach Bydgoszczy jest ich 400, 180 w Toruniu, 140 w szpitalu powiatowym w Radziejowie, który także jest obecnie szpitalem jednoimiennym. W lecznicach Włocławka i pozostałych miast powiatowych mamy po kilkadziesiąt tego typu miejsc, w każdej chwili gotowych na przyjęcie pacjentów. W samych tylko placówkach podległych samorządowi województwa – Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii, Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy, Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu, Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy, bydgoskim Centrum Onkologii i Szpitalu im. Popiełuszki we Włocławku – jest obecnie 400 miejsc dla takich chorych.

Finiszująca budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Jej koszt to 560 mln zł, z czego około 200 mln zł kosztuje instalowany tu sprzęt medyczny. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach medycznego pakietu stulecia, czyli samorządowego wojewódzkiego programu modernizacji najważniejszych w Kujawsko-Pomorskiem placówek służby zdrowia.

Zakończenie całej inwestycji spodziewane jest na połowę przyszłego roku.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego