Nowoczesna metoda terapii, stosowana w zaawansowanym stadium choroby Parkinsona, jest już dostępna na Śląsku. Pacjenci będą mogli zdecydować się na leczenie pompą apomorfinową.

Katowicka klinika Neuro-Care, specjalizująca się w leczeniu chorób neurologicznych, wprowadza właśnie terapię z użyciem pompy apomorfinowej. To drugi po Łodzi ośrodek w kraju, który umożliwi pacjentom w zaawansowanym stadium choroby Parkinsona skorzystanie z nowoczesnej metody leczenia.

Pompa apomorfinowa podaje lek w sposób ciągły, za pomocą niewielkiej i delikatnej igły, umieszczonej tuż pod skórą. Terapia infuzyjna pozwala osiągnąć maksymalną kontrolę nad przebiegiem leczenia, a przy tym nie jest uciążliwa dla pacjenta. Raz ustawiona pompa pracuje samoistnie przez cały dzień.

- Zastosowanie apomorfiny pozwala uzyskać lepsze wyniki leczenia. Chorzy zyskują większą kontrolę nad ruchami mimowolnymi, zmniejsza się czas i częstotliwość okresów wyłączenia, a tym samym poprawia się ogólne funkcjonowanie pacjentów z chorobą Parkinsona. Mogą oni wrócić do wykonywania czynności, które do tej pory, przy stosowaniu terapii doustnej, były dla nich niedostępne, przez co stają się mniej zależni od swoich najbliższych - tłumaczy dr Gabriela Kłodowska-Duda z kliniki Neuro-Care w Katowicach.

W przeciwieństwie do wielu europejskich krajów, m.in. Rumunii, Czech, Słowacji czy Bułgarii, terapia z zastosowaniem pompy apomorfinowej nie jest u nas refundowana. Miesięczny koszt leku to ok. 2,5-3 tys. zł.

Źródło: materiały prasowe