36-letnia Szwedka została pierwszą kobietą na świecie, która urodziła dziecko po przeszczepie macicy - poinformowało w sobotę (4 października) medyczne czasopismo "The Lancet". To przełom w walce z niepłodnością - pisze agencja AFP.

Kobieta, której tożsamości nie ujawniono, na skutek wady genetycznej urodziła się bez macicy; syndrom taki dotyka jedną dziewczynkę na 4,5 tys. Jednak w ubiegłym roku lekarze ze szpitala uniwersyteckiego w Goeteborgu przeszczepili jej narząd od 61-letniej znajomej, która siedem lat wcześniej przeszła menopauzę.

Aby organizm młodej kobiety nie odrzucił macicy, 36-latka musiała przyjmować specjalne leki. Rok po przeszczepie lekarze byli gotowi do wszczepienia jej jednego z zamrożonych zarodków i kobieta zaszła w ciążę.

We wrześniu, w 31. tygodniu, urodziła ona zdrowego chłopca, który ważył prawie 1,8 kg.

Jak podaje "Lancet", matka wyszła ze szpitala trzy dni po porodzie, a jej synek opuścił oddział noworodkowy siedem dni później. Kobieta i dziecko czują się dobrze.

- Ten sukces zawdzięczamy 10-letnim intensywnym badaniom na zwierzętach, a także szkoleniom chirurgicznym naszego zespołu - wyjaśnia profesor Mats Braennstroem, specjalista od ginekologii i położnictwa na uniwersytecie w Goeteborgu, który prowadził badania i przyjął poród razem ze swoją żoną, położną.

Sukces "stwarza możliwość leczenia wielu młodych kobiet na całym świecie, które cierpią z powodu niepłodności" - dodaje.

- Pokazaliśmy też, że możliwy jest przeszczep macicy od żyjącej dawczyni, nawet jeśli już przeszła ona menopauzę - zaznaczył profesor.

Ojciec chłopca w telefonicznym wywiadzie udzielonym agencji AP powiedział, że jego syn "jest fantastyczny". - Niczym nie różni się od innych dzieci, ale kiedyś będzie miał do opowiedzenia niezłą historię. Będzie mógł czytać artykuły prasowe o swoich narodzinach i dowie się, że był pierwszym dzieckiem na świecie, które urodziło się w ten sposób - mówił.Źródło: www.rynekzdrowia.pl