Naukowcy z należącego do Google laboratorium DeepMind we współpracy z University College London i szpitalem okulistycznym Moorfields Eye Hospital w Londynie stworzyli oprogramowanie, które rozpoznaje 50 różnych chorób oczu. Program został opisany w artykule opublikowanym w Nature Medicine.

Stworzony algorytm umożliwia komputerowi analizę wysokiej rozdzielczości obrazów optycznej tomografii koherencyjnej (OCT). Oprogramowanie było testowane na blisko 15 tys. skanów pochodzących od 7,5 tys. pacjentów leczonych w Moorfields - największym w Europie i Ameryce Północnej szpitalu zajmującym się chorobami oczu.

Test diagnoz formułowanych przez sztuczną inteligencję pokazał, że komputer w ponad 94 proc. przypadków dokonał takich samych rekomendacji, jak zespół złożony z ośmiu lekarzy.

Twórcy oprogramowania twierdzą, że w ciągu kilku lat może zostać ono wdrożone w szpitalach. System oczywiście nie zastąpi lekarza, ale podając stopień prawdopodobieństwa danej diagnozy oraz wskazując zmiany w oku pacjenta może mu pomóc w podjęciu właściwej decyzji.


Źródło: theverge.com | deepmind.com