Specjalny adapter i aplikacja mobilna do badania oczu, stworzone przez naukowców z London School of Hygiene and Tropical Medicine, mogą dawać równie dobre wyniki badania, co tradycyjne metody.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie 285 milionów osób jest niewidoma lub cierpi na poważne schorzenia oczu. Aż czterem na pięć przypadków ślepoty można było zapobiec lub je wyleczyć, wiele osób nie ma jednak nawet dostępu do podstawowych badań diagnostycznych.

Z pomocą przychodzi im Peek Retina (Portable Eye Examination Kit) - adapter zakładany na główną kamerę smartfona, który umożliwia przeprowadzenie w warunkach polowych, badania siatkówki. Działanie sprzętu polega na wykonaniu zdjęcia oka pacjenta. Na ekranie smartfona wyświetla się zmniejszająca się literka, która służy za podstawowy test wzroku. Po zeskanowaniu, specjalna aplikacja pozwala zdiagnozować m.in., zaćmę, jaskrę oraz inne schorzenia oczu.

Badania i testy przeprowadzone w Kenii wykazały, że wyniki badania smartfonem są identyczne jak przy wykorzystaniu standardowych tablic do badania ostrości wzroku.