Konsorcjum szczecińskich uczelni medycznej i morskiej wesprze badania naukowe i prace rozwojowe. Prawie 2,5 mln zł, którymi dysponuje konsorcjum posłuży w szczególności komercjalizacji wyników prac naukowców.

Wspólne przedsięwzięcie Centrum Transferu Technologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i Centrum Innowacji Akademii Morskiej otrzymało 2,5 mln zł z programu "Inkubator Innowacyjności" Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Celem przedsięwzięcia Maremed jest zainwestowanie w kilkanaście rozwiązań z branży medycznej i morskiej.

O wsparcie z programu Maremed będą mogli ubiegać się studenci, pracownicy naukowi, absolwenci, a także niezależni wynalazcy, którzy widzą szansę na nawiązanie ścisłej współpracy z nauką. Wysokość pojedynczego grantu wyniesie do 100 tys. zł.

Pieniądze z grantów będzie można wydać m.in. na ochronę patentową, strategię rozwoju, a także zakup aparatury oraz stworzenie pierwszych prototypów.

Wsparcie z programu mogłyby uzyskać m.in. kosmetyki do skóry dla marynarzy pracujących w ciężkich warunkach, dieta dostoswana do potrzeb marynarzy, którzy mają często problemy ze zrzuceniem wagi czy program ochrony zdrowia psychicznego na morzu – wylicza w rozmowie z PAP możliwe projekty objęte wsparciem dyrektor Centrum Transferu Technologii Kamila Leszczak-Byszkiewicz. Jak dodaje, mogą to być także urządzenia medyczne, których prototypy wsparliby inżynierowie z Akademii Morskiej.

"Innowacyjność to także nietypowe połączenie. Wiedzieliśmy, że nikt takiego konsorcjum nie buduje w Polsce do konkursu Inkubator i pomyśleliśmy, że będzie to dobry pomysł" – mówi Leszczak-Byszkiewcz.

"Chcielibyśmy, żeby w przedsięwzięciu pojawiły się rozwiązania utylitarne, które rzeczywiście już po zakończeniu konkursu będę mogły być wdrożone w życie" – dodaje.

Zadowolenia z nawiązania współpracy z branżą medyczną nie kryje prezes Centrum Innowacji Akademii Morskiej w Szczecinie Konrad Frontczak, który liczy, że uda się zainwestować w minimum 13 nowych rozwiązań.

Konsorcjum zaplanowało dwa nabory pomysłów. Pierwszy ma zostać ogłoszony w maju br., a drugi w przyszłym roku.


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl