Po urologach pracę z robotem da Vinci w szczecińskim Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Arkońskiej rozpoczęli chirurdzy. Zoperowali oni 85-letniego pacjenta chorującego na raka jelita grubego. Mężczyzna pięć dni po operacji, w dobrym stanie, opuścił szpital.

Szpital poinformował, że była to pierwsza operacja robotyczna z zakresu chirurgii kolorektalnej, którą – po wymagającym szkoleniu, pozytywnie zdanych egzaminach i uzyskaniu certyfikatów – przeprowadzili chirurdzy ze Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie.

– Pacjent chorował na zaawansowanego miejscowo gruczolakoraka odbytnicy. Z pomocą robota wykonaliśmy przednią resekcję odbytnicy, a więc usunęliśmy fragment jelita wraz z guzem. O dalszym postępowaniu, po otrzymaniu wyników badania histopatologicznego, zdecyduje konsylium onkologiczne – tłumaczy lek. Paweł Szakoła, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, który wykonał pierwszą operację robotyczną w SPWSZ. – Chirurgia robotyczna daje nam mnóstwo nowych możliwości. Początkowo sądziłem, że będą to głównie nowe możliwości w zakresie narzędzi z trochę lepszą wizualizacją obrazu. Okazuje się jednak, że widzimy dużo więcej detali, widzimy warstwy, których w inny sposób nie jesteśmy w stanie zobaczyć. To znaczy, że możemy preparować w tkankach dokładnie tam, gdzie powinniśmy, bez ryzyka uszkodzenia nerwów i naczyń. Znacznie podnosi to bezpieczeństwo pacjenta. Coś cudownego – dodaje.

Szpital przypomina, że wśród pozostałych zalet operacji wykonywanych z pomocą systemu da Vinci wymienia się także krótszy czas hospitalizacji, mniejszą utratę krwi, szybszy powrót do sprawności, minimalizację bólu pooperacyjnego, większą precyzję i uzyskanie zakresu ruchów, których nie zapewni ludzka ręka, zmniejszenie ryzyka powikłań.

– Jak się okazało, chirurgia robotyczna jest czymś kompletnie odmiennym od dotychczasowych rodzajów operacji. Samo to, że nie jesteśmy przy pacjencie, tylko przy konsoli, która pozwala nam oddzielić się od świata zewnętrznego i skupić się tylko na polu operacyjnym i tym, co w danym momencie robimy, jest czymś niezwykłym. To dla chirurga nowe doświadczenie – dodaje dr Szakoła. – Już po pierwszym zabiegu mogę stwierdzić, że robotyka daje nam ogromne możliwości.

Robot da Vinci przez zespół chirurgów będzie wykorzystywany głównie przy operacjach raka jelita grubego, które do tej pory wykonywane były w SPWSZ głównie techniką laparoskopową. Oznacza to nowe możliwości leczenia operacyjnego dla części pacjentów Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego, które w strukturach Szpitala Wojewódzkiego działa od początku 2022 roku.

Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie kupił robota da Vinci pod koniec 2023 roku za blisko 15 mln zł. Zakup był możliwy dzięki wsparciu funduszy europejskich w ramach realizowanego przez szpital projektu pn. „Budowa budynku na potrzeby oddziałów zakaźnych oraz poradni specjalistycznych wraz z wyposażeniem na terenie SPWSZ w Szczecinie”.

Na świecie jest 9 tysięcy takich urządzeń, 1500 w Europie, ponad 40 w Polsce i dwa w województwie zachodniopomorskim. Dotychczas na świecie przeprowadzono 14 milionów zabiegów z wykorzystaniem tej technologii.

– W SPWSZ z robota da Vinci skorzystało już 33 pacjentów – podsumowuje Marcin Treska, koordynator programu robotycznego w Szpitalu Wojewódzkim. – Od początku marca, kiedy to z robotem zaczęli pracować urolodzy, zespół wykonał 26 prostatektomii, cztery cystektomie i dwie resekcje guza nerki. Chirurdzy swoją pracę rozpoczęli od przedniej resekcji odbytnicy. W bieżącym tygodniu mamy zaplanowanych kolejnych pięć zabiegów.


Źródło: Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie