Lekarze z Oddziału Okulistycznego Kociewskiego Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim wykonują nowy zabieg okulistyczny – witrektomię. W Trójmieście na chwilę obecną są tylko 2 placówki, które wykonują powyższą procedurę.

Pierwszy zabieg przeprowadzono u 60-letniej pacjentki z odwarstwieniem siatkówki, a wykonał go dr Tomasz Kuc, okulista specjalizujący się w chirurgii oka.

- Na razie ze względu na ograniczone środki przyznane z NFZ na tego typu zabiegi, będziemy wykonywać je w zmniejszonych zakresie, ale regularnie, w miarę potrzeb. Natomiast jeżeli Narodowy Fundusz Zdrowia zadecyduje, że na naszym terenie warto przeznaczyć więcej środków, również na witrektomię, to jesteśmy w stanie zrobić wiele takich zabiegów - powiedział dr n. med. Jan Staniewicz, Kierownik Oddziału Okulistycznego Kociewskiego Centrum Zdrowia.

- Próby podejścia do operowania metodą chirurgii witroretinalnej w wielu szpitalach mają miejsce w ciągu ostatnich 2-3 lat. Ale to jest chirurgia, która wymaga wykwalifikowanego personelu, a procedury nie są łatwe do nauczenia się. Wymaga dużo doświadczenia, które zazwyczaj przychodzi po latach pracy z pacjentem witroretinalnym. Wiele ośrodków po wykonaniu kilku procedur chirurgii witroretinalnej, rezygnuje z ich wykonywania - powiedział dr Tomasz Kuc.


Źródło: Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim