13 lipca 2018 r. w Warszawie odbyło się seminarium dot. projektu „Programu profilaktyki przewlekłych bólów kręgosłupa” opracowanego w ramach projektu „Opracowanie koncepcji i założeń merytorycznych programów polityki zdrowotnej planowanych do wdrożenia w procedurze konkursowej” współfinansowanego ze środków Programu Wiedza Edukacja Rozwój - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Spotkanie prowadził Krzysztof Górski - Zastępca Dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich i e-Zdrowia oraz Prof. nadzw. dr hab. n. med. Brygida Kwiatkowska - ekspert współpracujący przy opracowaniu programu.

Profesor Kwiatkowska zwróciła uwagę na fakt, iż przewlekłe bóle kręgosłupa odcinka lędźwiowo krzyżowego są jedną z najczęstszych przyczyn absencji chorobowej na świecie i szczegółowo scharakteryzowała zakres opracowanego problemu zdrowotnego, którego celem jest m.in.:

  • poprawa świadomości i wiedzy pacjentów oraz pracodawców w zakresie profilaktyki bólów kręgosłupa
  • identyfikacja pacjentów z zapalnymi przewlekłymi bólami kręgosłupa
  • wprowadzenie działań prewencyjnych, w tym identyfikacji przyczyn niezapalnych przewlekłych bólów kręgosłupa w miejscu pracy.

Po prezentacji odbyła się dyskusja, w której udział wzięli przedstawiciele środowisk medycznych. Toczyła się ona wokół kwestii związanych z populacją planowaną do objęcia programem oraz zakresem działań przewidzianych do realizacji w ramach programu. Wszystkie zgłoszone uwagi i spostrzeżenia mają zostać przeanalizowane w dalszych pracach nad projektem programu.

Planowany termin ogłoszenia naboru realizatorów to grudzień 2018 r.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia