Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw przewiduje wprowadzenie Internetowego Konta Pacjenta.
Zgodnie z przyjętą ustawą, będzie mogło zacząć działać Internetowe Konto Pacjenta (IKP) oraz Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP). Dzięki nim każdy pacjent będzie miał dostęp on-line do informacji nt. wystawionych mu recept, skierowań, zleceń na wyroby medyczne, udzielonych świadczeń i ich koszcie, wyborów lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej, a także e-zwolnień. IKP pozwoli też upoważnić inną osobę do dostępu do swoich danych medycznych lub informacji o stanie zdrowia. Ustawa wprowadza także jednolite standardy dla systemów informatycznych szpitali i jednostek prowadzących rejestry medyczne.
Dotychczasowe narzędzia informatyczne, które mogłyby pełnić istotną rolę w systemie ochrony zdrowia, umożliwiały to w sposób niepełny i wyrywkowy. Przekładało się to na niewielkie zainteresowanie systemami e-zdrowia. IKP ułatwi pacjentom dostęp do ważnych dla nich informacji.
Dostęp do IKP będzie możliwy za pośrednictwem Profilu Zaufanego, a w przyszłości również poprzez tzw. „węzeł krajowy”, który umożliwi integrację z ponad 10-milionową grupą klientów bankowości elektronicznej. Nowoczesne rozwiązania mają zagwarantować jednocześnie pełne bezpieczeństwo danych, które pozostaną wyłącznie w systemie zarządzanym przez Ministerstwo Zdrowia i Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.
Nowe przepisy wprowadzają także możliwość wystawiania recept przez pielęgniarki i położne. Tak jak lekarze, będą mogły to robić za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.
Komentarze
[ z 7]
Internetowe konto pacjenta jest bardzo dobrym rozwiązaniem w celu poprawienia jakości usług dostępu do specjalistycznych badań lekarskich i świadczeń zdrowotnych, daje także możliwość usprawnienia systemu. Niedługo ma wyjść w życie elektroniczna recepta i myślę , że z tym systemem będzie doskonale współgrał. Pacjenci w końcu będą mieli swobodny dostęp do swoich danych, wyników badań a także historii choroby. Często wyciągnięcie karty historii choroby z przychodni wiąże się z szeregiem wniosków upoważnień i dłuższym czasem oczekiwania i oczywiście robione to jest z wielką łaską a przecież dostęp do naszych danych powinien być nam udzielany. Ułatwi też nam to znaczy nie funkcjonowanie, bez problemu zdobędziemy informację o przychodniach i lekarzach do których będą mogli się zgłosić. Da nam to też możliwość bezproblemowej rejestracji do specjalistycznych przychodni, poradni czy też szpitali, nie będzie problemów z zagubionym lub przeterminowanym skierowaniem. Pacjent będzie mógł swobodnie wybierać z których świadczeń zdrowotnych chciałby skorzystać a tym samym system da mu możliwość zmniejszyć koszty finansowe na wybrane świadczenia prywatne poprzez porównanie kosztów płatnych zabiegów i świadczeń. Z pewnością zaoszczędzi to wiele czasu wszystkim zarówno pacjentom, pielęgniarkom, lekarzom rejestratorkom medycznym i pozostałej grupie osób zajmującą się służbą zdrowia. Dostęp do konta pacjenta będzie możliwy dzięki zaufanemu profilowi. Chcę zaznaczyć iż na tą chwilę już bardzo dużo spraw w urzędach można załatwić poprzez taki profil i działa to bardzo sprawnie. Sama korzystam z takich rozwiązań przez to oszczędzam wiele czasu i mogę skupić się na innych zajęciach. Jest to bardzo dobre rozwiązanie.
Coraz częściej załatwianie i sprawdzanie różnych spraw sprowadzane jest na drogę internetową. Jest to dobre rozwiązanie ponieważ pacjent wiele rzeczy może sprawdzić sam bez fatygowania się do lekarza i czasem długiego oczekiwania na informacje dotyczące jego stanu zdrowia. Dostęp do takich informacji w domu pozwoli na ich drukowanie, a uzyskana dokumentacja medyczna ułatwi konsultację między lekarzami. Dołączenie do tego programu e-recept tylko usprawni pośredni kontakt pacjenta ze specjalistą. Wiele osób na pewno boi się przetrzymywania swoich danych w Internecie, jednak w tym wypadku jestem pewien, że system zabezpieczeń jest najwyższej jakości. Zwiększenie zakresu możliwości pracy pielęgniarek i położnych związanych z wypisywaniem e-recept na pewno odciąży lekarzy, którzy dodatkowy czas będą mogli poświęcić pacjentom przychodzącym do przychodni. Upoważnienie kogoś do wglądu w dokumentację jest dobrym sposobem, ponieważ starsze osoby często mogą mieć problem z dostępem do Konta Internetowego lub być w miejscu, które im to uniemożliwia, a uzyskanie danych w konkretnym momencie jest konieczne.
Nadchodzi prawdziwa rewolucja ! Przepisy ustawy o IKP umożliwią także pielęgniarkom i położnym wystawianie recepty nie tylko po osobistym badaniu pacjenta, lecz także po badaniu za pośrednictwem internetu. Internetowe Konto Pacjenta będzie powiązane ze Zintegrowanym Informatorem Pacjenta (ZIP), który funkcjonuje z dużym pozwodzeniem. Dzięki współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia dane dostępne obecnie w ZIP będą także widoczne w IKP, a posiadacz konta w jednym z serwisów będzie mógł bez dodatkowego logowania się skorzystać z drugiego, co niesamowicie ułatwi odnajdywanie wszelkich informacji, czy o pacjencie, czy o historii jego choroby i dotychczasowym leczeniu. Koniec z papierowymi teczkami wypełnionymi dokumentami medycznymi. Aplikacja pozwali na dynamiczne zarządzanie i przeglądanie swojej historii leczenia. Mam tylko nadzieję, że podobnie jak w bankowości internetowej, uzyskanie dostępu do konta odbywać się będzie za pomocą bezpiecznego mechanizmu dostępu. To bardzo dobrze, że nowelizacja ustawy została przyjęta, bo pamiętajmy, że do końca 2018 roku elektroniczne recepty mają obowiązywać we wszystkich aptekach, a od początku 2020 roku mają być wystawiane we wszystkich gabinetach lekarskich.
Świetne wiadomości ! Sama korzystam już teraz ze Zintegrowanego Informatora Pacjenta i nie mogę się nadziwić, ile zaoszczędza mi to czasu, nerwów i pieniędzy. Między innymi, że zawiera on prawie wszystkie potrzebne informacje : w ZIP możemy się dowiedzieć wszystkiego na temat swojego leczenia i udzielonych świadczeń, zrefundowanych leków, kosztów samego leczenia, odprowadzonych składek, prawa do świadczeń zdrowotnych, deklaracji w Podstawowej Opiece Zdrowotnej (POZ) oraz swojego miejsca na liście oczekujących na poradę lekarską czy przyjęcie do szpitala - no prawie wszystko ! Aby założyć konto wystarczyło wypełnić krótki wniosek - można to zrobić również przez internet, a samo konto aktualizowane jest już co 24 godziny. Obyśmy cieszyli się coraz większą ilością takich udogodnień !
Stworzenie tego typu rozwiązania wydaje się mieć sporo zalet. Pacjent nie będzie musiał posiadać jak dotychczas sporej teczki przebiegu choroby, tylko wszystko znajdzie w Internecie. Często zdarza się, że pacjenci gubią swoje dokumenty, a ich odzyskanie czesto wiąże się z różnego rodzaju trudnościami. Dostęp do Internetowego Konta Pacjenta umożliwi lekarzom, oczywiście za pośrednictwem pacjentów, wgląd w historię choroby, co na pewno będzie bardziej przejrzyste i czytelniejsze niż stosy kartek. Sprawa wypisywania recept przez pielęgniarki wydaje się być dobrym rozwiązaniem, ale z tego co do tej pory słyszałem, spora ich część zwyczajnie nie chce się tego podejmować, gdyż nie znają leków, a także ich dawkowania. Inaczej jest zapewne w wypisywaniu kolejnych recept na leki które pacjenci przyjmują przewlekle do końca życia. Pytanie tylko kto ponosi odpowiedzialność za wypisany lek w takim przypadku, pielęgniarka czy lekarz prowadzący, który wydał takie polecenie? I moje już ostatnie pytanie, czy to właśnie pielęgniarka swoją pieczątką będzie się podpisywać na recepcie? Dobrym prologiem przed wprowadzaniem IKP jest wdrożenie e-recept, które po części sprawdzą jak funkcjonuje system i czy faktycznie jest on sporym ułatwieniem jak donoszą wszelkie prognozy. Ja osobiście jestem za wprowadzeniem tego typu rozwiązań. Biurokracji i tak nie unikniemy, a jednoczesne wprowadzanie danych do kont pacjentów na pewno usprawni funkcjonowanie aptek, szpitali czy przychodni.
Wydaje się, że Internetowe Konto Pacjenta usprawni funkcjonowanie wielu instytucji państwowych. Pacjent posiada dokumentację w formie papierowej bądź elektronicznej w placówce, w której był leczony. Powoduje to, że jeżeli pacjent podlegał leczeniu w różnych miejscach to te dane, są rozproszone i ciężko jest je uporządkować w jednolitą całość. Stworzenie takiego systemu usprawni działanie m.in. ZUS-u, GUS-u czy NFZ-u ponieważ dane będą zebrane w jedno miejsce. Należy pamiętać, że korzystanie z tego konta nie jest obowiązkowe. Wiele ludzi przestrzega starsze osoby, że takie działania są niebezpieczne i ktoś może wykraść ich dane, nie mówiąc już o tym jak trudno jest korzystać z tego typu udogodnień. Jestem pewien, że naszych danych będą chronić najlepsze, możliwe zabezpieczenia, a jak wspominałem korzystanie z serwisu nie jest obowiązkowe. W obecnych czasach duża część starszych osób świetnie radzi sobie z używaniem urządzeń mobilnych oraz Internetu. W razie problemów pomocą mogą służyć osoby bliskie, znajomi. Możliwość wystawiania, recept przez pielęgniarki jest dla mnie nadal sprawą sporną(oczywiście nie z powodu braku ich kompetencji) Ale jestem skłonny przychylić się do tego pomysłu po pozytywnych wynikach badań przeprowadzonych w pierwszych okresach funkcjonowania systemu.
Fajnie, że ustawa jest ciagle doskonalona i nowelizowana. Już w 2019 r. zacznie funkcjonować Internetowe Konto Pacjenta 2019. Nowe rozwiązania pozwolą na skoncentrowanie w jednym miejsc wyników badań, zaplanowanych wizyt, historii leczenia oraz wystawionych zwolnień lekarskich. Ponadto dzięki ustawie wprowadzającej IKP pielęgniarki i położne będą mogły wystawiać recepty. Dostęp do wyników badań, zaplanowanych wizyt, historii leczenia i wystawionych zwolnień lekarskich, zgromadzonych w jednym miejscu, zapewni Internetowe Konto Pacjenta. Platforma ma zacząć działać w przyszłym roku. Ustawa wprowadzająca IKP umożliwi również wystawianie recept pielęgniarkom i położnym. Internetowe konto pacjenta to rozwiązanie, które gromadzi wszystkie dokumenty dotyczące zdrowia, takie jak recepty, zwolnienia i wyniki badań. Pacjent przechowuje swoją dokumentację medyczną w jednym miejscu i może ją udostępnić np. lekarzowi podczas konsultacji. Osobie starszej, która ma problemy z pamięcią rodzina może przypomnieć o niezrealizowanej recepcie, czy zbliżającym się terminie badań kontrolnych. To jest ważne, bo wreszcie pozwala lekarzowi całościowo spojrzeć na przebieg terapii, sprawdzić jakie leki pacjent miał wypisywane wcześniej. Internetowe Konto Pacjenta będzie bezpłatną aplikacją internetową, która umożliwi pacjentom wgląd we wszystkie dane medyczne online, w tym wyniki badań, zaplanowane wizyty, historię leczenia i wystawione zwolnienia lekarskie. IKP ma – według zapowiedzi ministra Szumowskiego – wystartować w przyszłym roku. W lipcu br. ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia , która przewiduje wprowadzenie Internetowego Konta Pacjenta, została przyjęta przez Sejm i Senat.