Do Rzecznika Praw Pacjenta wpływają skargi i zastrzeżenia do pracy biegłych sądowych – lekarzy psychiatrów. RPP informuje jednak, że biegły sądowy nie udziela świadczeń zdrowotnych. Zgodnie z przepisami prawa, osoba która jest badana przez biegłych, w ramach opiniowania sądowo-psychiatrycznego, nie jest pacjentem.

RPP informuje, że opiniowanie sądowo-psychiatryczne nie jest elementem diagnostyki, która służy przyszłemu leczeniu. Wobec osoby, która rozmawia z biegłym sądowym – lekarzem psychiatrą, toczy się postępowanie przed sądem, na zlecenie którego taka opinia jest przygotowywana.

Celem opinii sądowo-psychiatrycznej nie jest zatem udzielenie świadczeń zdrowotnych, lecz np. ocena poczytalności sprawcy w chwili popełnienia przestępstwa. Taka ocena pozwala na kontynuację lub umorzenie postępowania karnego.

RPP przypomina, że ocena pracy biegłych podlega wyłącznie ocenie sądu. W przypadku, gdy osoba badana nie zgadza się z orzeczeniem biegłych, ma prawo wystąpić do sądu z prośbą o powołanie nowych biegłych oraz ponowne zbadanie.


Źródło: Biuro RPP